Dojeżdżają do seniorów: transport delikatny, żeby szczepionką nie wstrząsać [wideo]
- Więcej ekip wyjazdowych, realizujących szczepienia przeciw COVID-19, będzie od poniedziałku (22 lutego) w regionie - zapowiada NFZ. Mobilne zespoły dojeżdżają do osób, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.
Na terenie województwa mamy 302 populacyjne punkty szczepień - 290 z nich deklarowało utworzenie zespołu wyjazdowego. W styczniu NFZ ogłosił konkurs na kolejne cztery takie zespoły. Są już wyłonione. Każdy ma pod sobą wyznaczony obszar liczący około 500 tysięcy mieszkańców. - Te cztery zespoły są wsparciem dla punktów populacyjnych. Jeżeli chodzi o decyzję o szczepieniu w domu, powinna być uzależniona i podejmowana ze względu na stan zdrowia pacjenta - mówi Halina Nowicka, zastępca dyrektora NFZ w Bydgoszczy.
- Co dziesiąty senior, który był szczepiony w ostatnich tygodniach, wymagał obecności wyjazdowego punktu szczepień – dodał doktor Waldemar Gadziński - wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Jeżeli chodzi o kwalifikacje - pacjent lub jego rodzina w każdej formie może zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub do pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Nie ma żadnego logistycznego problemu, choć uważać trzeba na dwie kwestie. Pierwsza to transport szczepionki, który musi się odbywać w specjalnych warunkach – nie chodzi o warunki chłodnicze, tylko o warunki braku wstrząsania szczepionką. Trzeba je transportować bardzo delikatnie, ponieważ nie wolno mieszać w gwałtowny sposób liposomalnych struktur, które są wewnątrz szczepionki – tłumaczy lekarz.
Jak dodaje, dużo problemów też zgłaszali lekarze rodzinni, jeśli chodzi o subiektywną ocenę możliwości przyjścia do przychodni. - Sam szczepię pacjentów w domu i wielokrotnie miałem sytuację, że osoba chodząca, poruszająca się i mieszkająca na parterze deklaruje, że jest zbyt słaba lub nie przyjdzie do przychodni i rodzina stoi za nią murem – mimo, że ma dwóch opiekunów w sile wieku i że posiadają samochód – opowiada Waldemar Gadziński. - Jednak znając tych pacjentów, wszelkie wątpliwości rozwiązujemy na ich korzyść i nie dyskutujemy – mówi.
Podczas konferencji w NFZ obecny był także Radosław Januszewski - wójt gminy Kęsowo. - W pierwszej grupie szczepimy seniorów 70 plus. Na 440 seniorów w gminie, 413 zostanie zaszczepionych. W tej chwili mamy już zaszczepionych 130 seniorów. Akcja szczepienia przebiega bardzo sprawnie – mówił.
Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ. Mówią: Halina Nowicka, zastępca dyrektora K-P NFZ w Bydgoszczy, Waldemar Gadziński, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej, Krzysztof Poskrop – pełnomocnik wojewody ds. Narodowego Programu Szczepień /wideo: Janusz Wiertel
Zobacz także

Mobilne zespoły szczepiące dojadą do obłożnie chorych. NFZ wyłoni kolejne
2021-02-01, 19:22Trwa nabór na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące, które zajmą się szczepieniami pacjentów obłożnie chorych w ich domach. Czytaj dalej »

Rektor UMK do ministra w sprawie szczepień pracowników: Nie złamaliśmy prawa
2021-02-01, 18:07- Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala w odpowiedzi na pytania w tej sprawie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uczelnia… Czytaj dalej »

„Mają kredyty, opłaty, leasingi i chcą przeżyć”. Lewica w obronie restauratorów
2021-01-28, 16:20Wsparcie dla przedsiębiorców bez względu na branżę, zwiększenie do 15 tys. zł pomocy dla firm, comiesięczna „wypłata' dla tych, którzy stracili pracę oraz konsultacje branżowe - to pomysły Lewicy na ratowanie gospodarki. Czytaj dalej »

Kombinezony i maski dla przychodni i szpitali. Już mogą się po nie zgłaszać
2021-01-28, 12:24Samorząd województwa zakupił środki ochrony osobistej dla medyków, które trafią do przychodni i szpitali w naszym regionie. To maski, kombinezony, fartuchy i rękawice ochronne. Czytaj dalej »

Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ
2021-01-27, 15:11Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Nie przekonują ją tłumaczenia dyrektor placówki podległej Urzędowi Marszałkowskiemu… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590