Dr Paweł Rajewski: - Nie jesteśmy przygotowani na luzowanie obostrzeń
- Jesteśmy nieodpowiedzialni! - tak dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych, komentuje zachowanie części Polaków po poluzowaniu obostrzeń epidemicznych.
Zdaniem doktora Pawła Rajewskiego, niezachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek, to najszybszy sposób na zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem.
- Społeczeństwo polskie absolutnie nie jest przygotowane, nie jest gotowe na to, żeby mu zaufać i luzować obostrzenia. Zachowaliśmy się po prostu jak dzikie wygłodniałe zwierzęta, które idą zjeść. Nie trzymaliśmy się tego, co najważniejsze, tego, czego uczyliśmy się przez cały rok trwania pandemii, czyli zasad DDM - mówi dr Rajewski.
- Dystans społeczny absolutnie nie był zachowany - jak państwo widzieli migawki z Zakopanego, z Krupówek. Dystans absolutnie nie był zachowany w kolejkach do baru, czy w kolejkach na stoki. Nie przestrzegano zakrywania ust i nosa, a jeżeli były zakrywane usta i nos, to nie maseczkami, tylko szalikami, przyłbicami. Jak wiemy szczególnie teraz, gdy mamy także w Polsce brytyjski wariant koronawirusa, dużo bardziej zakaźny, warto jednak zwrócić uwagę na to, że powinniśmy stosować odpowiednie zakrycie ust i nosa, czyli po prostu maseczki, a nie szaliki, nie przyłbice lub w ogóle być bez zabezpieczenia. Tak to wyglądało w wielu przypadkach podczas minionego weekendu, i to pokazało dobitnie, że, niestety, za dwa tygodnie może być wzrost zachorowań, i niestety będziemy musieli zrobić krok w tył - ostrzega dr Rajewski.
Więcej w materiale Macieja Wilkowskiego.
Zobacz także
Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy
2020-12-01, 20:35Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardiologiczna. Tak wygląda teraz życie 66-letniego pana Aleksandra, który 7… Czytaj dalej »
Właściciele lokali gastronomicznych i klubów fitness mogą już składać wnioski o samorządowe granty
2020-12-01, 18:40Rozpoczął się nabór wniosków o dotacje dla branży gastronomicznej i fitness na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy. O wsparciu kujawsko-pomorskich przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa zdecydował… Czytaj dalej »
Wtorkowy raport resortu zdrowia. Dlaczego najwięcej zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem? [wideo]
2020-12-01, 15:56Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia ws. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykazał ich najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim - 1214. Większość stanowią pozytywne wyniki testów zleconych przez lekarzy POZ, ale pojawiły… Czytaj dalej »
Od 2 grudnia szybkie testy we wszystkich karetkach naszego województwa
2020-12-01, 11:48- Do środy 2 grudnia wszystkie karetki na Kujawach i Pomorzu mają być wyposażone w testy antygenowe na koronawirusa - zapowiada rzecznik wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Akcja „Bezpieczna kolej”. Czy łatwo w pociągu o zakażenie?
2020-11-30, 17:38W czasie epidemii bezpieczeństwo nabiera wyjątkowego znaczenia i zależy nam na tym, aby pasażerowie rzeczywiście czuli się bezpiecznie - mówi Adam Musiał - dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590