Dr Paweł Rajewski: - Nie jesteśmy przygotowani na luzowanie obostrzeń
- Jesteśmy nieodpowiedzialni! - tak dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych, komentuje zachowanie części Polaków po poluzowaniu obostrzeń epidemicznych.
Zdaniem doktora Pawła Rajewskiego, niezachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek, to najszybszy sposób na zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem.
- Społeczeństwo polskie absolutnie nie jest przygotowane, nie jest gotowe na to, żeby mu zaufać i luzować obostrzenia. Zachowaliśmy się po prostu jak dzikie wygłodniałe zwierzęta, które idą zjeść. Nie trzymaliśmy się tego, co najważniejsze, tego, czego uczyliśmy się przez cały rok trwania pandemii, czyli zasad DDM - mówi dr Rajewski.
- Dystans społeczny absolutnie nie był zachowany - jak państwo widzieli migawki z Zakopanego, z Krupówek. Dystans absolutnie nie był zachowany w kolejkach do baru, czy w kolejkach na stoki. Nie przestrzegano zakrywania ust i nosa, a jeżeli były zakrywane usta i nos, to nie maseczkami, tylko szalikami, przyłbicami. Jak wiemy szczególnie teraz, gdy mamy także w Polsce brytyjski wariant koronawirusa, dużo bardziej zakaźny, warto jednak zwrócić uwagę na to, że powinniśmy stosować odpowiednie zakrycie ust i nosa, czyli po prostu maseczki, a nie szaliki, nie przyłbice lub w ogóle być bez zabezpieczenia. Tak to wyglądało w wielu przypadkach podczas minionego weekendu, i to pokazało dobitnie, że, niestety, za dwa tygodnie może być wzrost zachorowań, i niestety będziemy musieli zrobić krok w tył - ostrzega dr Rajewski.
Więcej w materiale Macieja Wilkowskiego.
Zobacz także
Umierają młodzi ludzie. Obniżył się wiek ciężko chorujących na COVID-19
2021-03-12, 08:30- Młodzi ludzie nie są nieśmiertelni i też umierają na COVID-19 - wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. Przyznaje, że nie spodziewał się tak wysokich wzrostów zakażeń koronawirusem, jakie są obecnie… Czytaj dalej »
Muszą być łóżka dla osób zakażonych. W Toruniu reaktywują oddział covidowy
2021-03-12, 07:51Od piątku (12 marca) wznawia działalność oddział covidowy w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Taką decyzję w podjął wojewoda. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen: - Mówiono nam, że wystarczy wysiedzieć w domu 14 dni...
2021-03-11, 16:16„Otwórzmy polską gospodarkę, zanim będzie za późno' - apelowali w Toruniu w pierwszą rocznicę wprowadzenia całkowitego lockdownu członkowie Kongresu Polskiego Biznesu. Czytaj dalej »
Regionalny pakiet kryzysowy. Ile pieniędzy pochłonie? Kto skorzysta?
2021-03-09, 18:20910 mln zł - tyle ostatecznie wynosi wartość tzw. regionalnego pakietu antykryzysowego, przygotowanego w związku z epidemią koronawirusa na Kujawach i Pomorzu. Czytaj dalej »
Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19 w regionie! Apel wojewody do medyków
2021-03-08, 13:28W Kujawsko-Pomorskiem brakuje kadry medycznej do opieki nad chorymi na COVID-19. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz apeluje do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pomocy na oddziałach covidowych. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590