Dr Paweł Rajewski: - Nie jesteśmy przygotowani na luzowanie obostrzeń
- Jesteśmy nieodpowiedzialni! - tak dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych, komentuje zachowanie części Polaków po poluzowaniu obostrzeń epidemicznych.
Zdaniem doktora Pawła Rajewskiego, niezachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek, to najszybszy sposób na zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem.
- Społeczeństwo polskie absolutnie nie jest przygotowane, nie jest gotowe na to, żeby mu zaufać i luzować obostrzenia. Zachowaliśmy się po prostu jak dzikie wygłodniałe zwierzęta, które idą zjeść. Nie trzymaliśmy się tego, co najważniejsze, tego, czego uczyliśmy się przez cały rok trwania pandemii, czyli zasad DDM - mówi dr Rajewski.
- Dystans społeczny absolutnie nie był zachowany - jak państwo widzieli migawki z Zakopanego, z Krupówek. Dystans absolutnie nie był zachowany w kolejkach do baru, czy w kolejkach na stoki. Nie przestrzegano zakrywania ust i nosa, a jeżeli były zakrywane usta i nos, to nie maseczkami, tylko szalikami, przyłbicami. Jak wiemy szczególnie teraz, gdy mamy także w Polsce brytyjski wariant koronawirusa, dużo bardziej zakaźny, warto jednak zwrócić uwagę na to, że powinniśmy stosować odpowiednie zakrycie ust i nosa, czyli po prostu maseczki, a nie szaliki, nie przyłbice lub w ogóle być bez zabezpieczenia. Tak to wyglądało w wielu przypadkach podczas minionego weekendu, i to pokazało dobitnie, że, niestety, za dwa tygodnie może być wzrost zachorowań, i niestety będziemy musieli zrobić krok w tył - ostrzega dr Rajewski.
Więcej w materiale Macieja Wilkowskiego.
Zobacz także
Koronawirus w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Sprawa wraca do gdańskiej prokuratury
2022-03-11, 16:00Jak ustaliło Polskie Radio PIK, Sąd Okręgowy w Toruniu uwzględnił zażalenie rodzin, które nie zgodziły się z umorzeniem postępowania. Prawie dwa lata temu toruńska lecznica była jednym z największych ognisk zakażeń w regionie… Czytaj dalej »
Tu trafią dzieci z powikłaniami po COVID-19. Nowe Centrum w szpitalu dziecięcym
2022-02-24, 08:40Centrum diagnostyki postcovidowej dla najmłodszych pacjentów powstanie na terenie szpitala dziecięcego w Bydgoszczy. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji nowego budynku. Czytaj dalej »
Szpital wojewódzki we Włocławku walczy z COVID-19. Co z pacjentami?
2022-02-21, 19:00Po weekendzie miały ruszyć obydwa oddziały internistyczne włocławskiego szpitala. Dyrektor do spraw medycznych, dr Iliya Iliev przyznaje, że w pełni obietnicy tej nie udało się dotrzymać. Czytaj dalej »
Psychoterapeuci bezpłatnie wysłuchają niepełnosprawnych
2022-02-19, 17:00Toruńska Fundacja Studio M6 ma propozycję dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności, które z powodu pandemii traciły szansę na udział w zajęciach, ćwiczeniach, co spowodowało pogorszenie się ich stanu psychicznego. Czytaj dalej »
Zmieniają się zasady izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw
2022-02-10, 21:45Od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590