Dr Paweł Rajewski: - Nie jesteśmy przygotowani na luzowanie obostrzeń
- Jesteśmy nieodpowiedzialni! - tak dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych, komentuje zachowanie części Polaków po poluzowaniu obostrzeń epidemicznych.
Zdaniem doktora Pawła Rajewskiego, niezachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek, to najszybszy sposób na zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem.
- Społeczeństwo polskie absolutnie nie jest przygotowane, nie jest gotowe na to, żeby mu zaufać i luzować obostrzenia. Zachowaliśmy się po prostu jak dzikie wygłodniałe zwierzęta, które idą zjeść. Nie trzymaliśmy się tego, co najważniejsze, tego, czego uczyliśmy się przez cały rok trwania pandemii, czyli zasad DDM - mówi dr Rajewski.
- Dystans społeczny absolutnie nie był zachowany - jak państwo widzieli migawki z Zakopanego, z Krupówek. Dystans absolutnie nie był zachowany w kolejkach do baru, czy w kolejkach na stoki. Nie przestrzegano zakrywania ust i nosa, a jeżeli były zakrywane usta i nos, to nie maseczkami, tylko szalikami, przyłbicami. Jak wiemy szczególnie teraz, gdy mamy także w Polsce brytyjski wariant koronawirusa, dużo bardziej zakaźny, warto jednak zwrócić uwagę na to, że powinniśmy stosować odpowiednie zakrycie ust i nosa, czyli po prostu maseczki, a nie szaliki, nie przyłbice lub w ogóle być bez zabezpieczenia. Tak to wyglądało w wielu przypadkach podczas minionego weekendu, i to pokazało dobitnie, że, niestety, za dwa tygodnie może być wzrost zachorowań, i niestety będziemy musieli zrobić krok w tył - ostrzega dr Rajewski.
Więcej w materiale Macieja Wilkowskiego.
Zobacz także
Od 2 listopada osoby dorosłe mogą rejestrować się na trzecią dawkę szczepionki
2021-11-02, 06:562 listopada ruszą szczepienia przypominające dla wszystkich dorosłych, u których od przyjęcia 2. dawki preparatu minęło co najmniej 6 miesięcy. Do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi zachęca wojewódzki konsultant… Czytaj dalej »
Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem: w szpitalach głównie niezaszczepieni
2021-10-29, 12:37Kilka razy mniej chorych na COVID-19 niż przed rokiem jest obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Liczba zarażonych jednak rośnie. 70 proc. osób wymagających pomocy w szpitalu to niezaszczepieni. Czytaj dalej »
Szpital wstrzymuje planowe przyjęcia. Potrzebne łóżka dla pacjentów z COVID-19
2021-10-26, 16:07Centrum Pulmunologii w Bydgoszczy od wtorku wstrzymało planowe przyjęcia pacjentów na badanie snu oraz ustawienie aparatów do terapii bezdechu. Czytaj dalej »
Sanepid apeluje o nieukrywanie informacji w wywiadzie epidemiologicznym
2021-10-26, 13:35Nowoczesny system, szybka reakcja i skuteczne działanie - tak obecnie funkcjonuje Inspekcja Sanitarna - przekonywali w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Stworzenie… Czytaj dalej »
Pacjent z koronawirusem - o tym m.in. rozmawiali stomatolodzy w Toruniu
2021-10-25, 07:58Dentyści są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, niż reprezentanci innych zawodów - wynika z badań przyprowadzonych w Sztokholmie. Obaw nie brakuje również w naszym kraju, o czym m.in. mówili lekarze, technicy dentystyczni… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590