Rektor UMK do ministra w sprawie szczepień pracowników: Nie złamaliśmy prawa
- Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa – napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala w odpowiedzi na pytania w tej sprawie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uczelnia tłumaczy, że jej pracownicy stosowali się do rozporządzeń.
Minister Czarnek poinformował w minioną środę, że wystosował pismo do rektora UMK. Poprosił w nim o wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznym. Wśród osób zaszczepionych znalazł się m.in. poseł PiS i jednocześnie pracownik naukowy UMK Zbigniew Girzyński.
W odpowiedzi rektora UMK przedstawione zostało rozszerzenie dotychczasowej argumentacji uczelni w tej sprawie. - Raz jeszcze podkreślam, że uznaliśmy UMK za uczelnię medyczną zgodnie z prawem, w dobrej wierze i w interesie naszych pracowników, a inna interpretacja uniemożliwiałaby wykonanie szczepień także personelowi medycznemu zatrudnionemu na naszej uczelni. Bez żadnej zwłoki przekazywaliśmy naszym pracownikom wszelkie informacje otrzymywane z Ministerstwa Zdrowia i z ostrożności wynikającej z pojawiających się problemów z realizacją Narodowego Programu Szczepień poinformowaliśmy ich o braku możliwości szczepień w grupie zero – wskazał w odpowiedzi do szefa resortu edukacji i nauki rektor UMK - prof. Sokala.
Rzecznik prasowy UMK prof. Marcin Czyżniewski dodał, że uczelnia jest otwarta na wszelkie działania kontrolne. - Nie boimy się wyników takiej kontroli. Postępowaliśmy zgodnie z informacjami, które dostawaliśmy z naszego ministerstwa. Pod koniec grudnia była informacja, że możemy zgłaszać do szczepień wszystkich pracowników. Później ta grupa została zmodyfikowana do nauczycieli akademickich. W rozporządzeniu z 14 stycznia wskazano, że osoby, który uzyskały już e-skierowania, mogą skorzystać ze szczepienia – podkreślił Czyżniewski. Dodał, że uniwersytet nie organizuje i nie przeprowadza szczepień. - Uczelnia postępowała w zgodzie z przekazywanymi nam informacjami oraz rozporządzeniem – dodał. Ta sama argumentacja została użyta w odpowiedzi rektora.
Dodatkowo rektor Sokala podkreślił, że ani on, ani prorektorzy UMK, z wyjątkiem pani profesor z Collegium Medicum, która jest lekarzem, nie przyjęli szczepienia. W piśmie rektora pojawiła się także informacje, że w takiej samej sytuacji prawnej w zakresie szczepień znalazły się inne szerokoprofilowe uniwersytety prowadzące kierunki medyczne - UJ i UWM. Na UMK - poza osobami z Collegium Medicum - do szczepień zgłosiło się 1127 pracowników z pozostałych jednostek.
Minister Czarnek mówił w minioną środę, że według niego, „nigdy w żadnym punkcie i w żadnym momencie nie informował nikt z rządu o tym, że w grupie zero będą szczepieni nauczyciele akademiccy, którzy nie są związani ze światem medycyny". Zdaniem ministra „na pewno na pierwszym froncie walki z koronawirusem nie są nauczyciele akademiccy, którzy nie są związani z kierunkami medycznymi". - Dlatego uprzejmie proszę pana rektora o niezwłoczne, szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie – zaznaczył Czarnek. - Na podstawie tych wyjaśnień i kontroli, którą będziemy podejmować kolejne decyzje – dodał.
Zobacz także

Wdarł się do szpitala, chciał udowodnić, że pandemia to fikcja. Jaki wyrok?
2022-09-08, 09:15W toruńskim Sądzie Rejonowym ma zapaść w czwartek (8 września) wyrok w sprawie Bartosza T. pseudonim „Suweren”. Mężczyzna w marcu ubiegłego roku wtargnął do szpitala miejskiego w Toruniu ze smartfonem, by udowodnić w mediach… Czytaj dalej »

Koronawirus odstraszał chorych na raka. Teraz Centrum Onkologii ma więcej pacjentów
2022-08-24, 10:09W bydgoskim Centrum Onkologii przybyło pacjentów „popandemicznych”. Trudniejszy dostęp do lekarzy i strach przed pojawianiem się w szpitalach z powodu koronawirusa spowodowały u niektórych chorych opóźnienie w leczeniu. Czytaj dalej »

Dr Paweł Rajewski: Jesienią przekonamy się, czy będzie szósta fala pandemii
2022-05-16, 13:00Był koniec lockdownu i zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Teraz kolejny krok - po dwóch latach walki z COVID-19 w Polsce formalnie kończy się okres epidemii, a zaczyna stan zagrożenia epidemicznego. Czytaj dalej »

Ministerstwo dziękuje służbom i urzędnikom za ofiarną pracę w pandemii
2022-04-20, 18:20Blisko 100 osób z regionu kujawsko-pomorskiego zostało wyróżnionych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Podziękowania dotyczyły ponad 2-letniej walki z pandemią koronawirusa. Czytaj dalej »

Koronawirus w Polsce: 1201 nowych zakażeń, 42 w Kujawsko-Pomorskiem
2022-04-15, 11:35Badania potwierdziły 1201 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 103 ponowne. Zmarły 34 osoby z COVID-19 - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590