Poseł Latos: Rząd ma zakontraktowanych więcej szczepionek, niż mamy obywateli
- Nie ma potrzeby zakupu szczepionek poza systemem unijnym, bo te które są zamówione, wystarczą do zaszczepienia wszystkich Polaków, ale gdyby to mogło przyspieszyć proces szczepień lub uspokoić zaniepokojonych, to rząd być może rozważy takie rozwiązania — mówił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos, który był gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Brał Pan udział we wczorajszym spotkaniu premiera z przedstawicielami opozycji. Jak Pan ocenia to spotkanie?
Tomasz Latos: Myślałem, że przyniesie ono więcej pozytywnych efektów. Zakładałem, że opozycja przyjdzie z wieloma bardzo konkretnymi pomysłami czy postulatami, natomiast niestety było bardzo różnie. Oprócz sensownych postulatów, pojawiły się też zupełnie dziwne pomysły, pomijając już propozycje niektórych przedstawicieli Konfederacji w rodzaju, że to „rząd zabija wszystko”, a szczepionki powinny leżeć w aptece i kto chce, to sobie kupi itd.
Jakie były te sensowne propozycje?
- Z wyjątkiem Konfederacji, wszyscy pozostali uważają, że rząd powinien - może nie łamać solidarności unijnej - ale podjąć pewne działania na własną rękę. Szczepionek, które rząd ma zakontraktowane poprzez struktury unijne mamy tyle, że wszyscy obywatele Polski mogliby się zaszczepić i jeszcze by zostało. W tej chwili problemem jest nie tyle ich ilość…
… ile tempo dostaw.
- Tempo dostaw najprawdopodobniej - nawet przez jakieś działania na boku - nie zwiększy się. To nie jest tak, że koncern jeden czy drugi ma zachomikowane szczepionki i dzięki negocjacjom na boku, uruchomi je szybciej. Ale skoro jest takie oczekiwanie ze strony opozycji, to takie działania będą też podejmowane ze strony rządu. Być może będą jakieś efekty – jeśli nie teraz, to w przyszłości.
Z sensownych postulatów pojawiła się też kwestia modyfikacji poszczególnych grup, które powinny być jak najszybciej zaszczepione.
Bartosz Arłukowicz proponuje pacjentów onkologicznych.
- Tak, można też oczywiście wspomnieć o pacjentach po przeszczepach i jeszcze paru innych grupach - chociażby szerzej o osobach niepełnosprawnych, nie tylko tych z dps-ów. Z tym z kolei znowu jest związana kwestia ilości szczepionek, bo jeżeli nie będzie ich więcej, to trudno dokonać jakichś korekt w tempie szczepienia poszczególnych grup. To jest główny element, który warunkuje, czy będzie można nas wszystkich i jakieś grupy szczególne szybciej zaszczepić.
Kolejna kwestia dotyczy POZ-ów, czy w ogóle większej liczby punktów do szczepień. Oczywiście można to zrobić, bo w drugim kwartale będzie szczepionek znacznie więcej, natomiast musi być też wola oddolna. Rząd zostawił kwestię otwartą, kto będzie się zgłaszał i jakie podmioty będą chciały u siebie szczepić, więc jeżeli pojawiają się kolejne, gdy szczepionek będzie więcej, to czemu nie? (...)
Cała Rozmowa Dnia - wideo, dźwięk
Zobacz także

Nitrochem dzieli się ze szpitalem zakaźnym maseczkami ochronnymi. I daje coś jeszcze
2020-04-02, 07:30Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy przekazały miejscowemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Obserwacyjno-Zakaźnemu im. Tadeusza Borowicza tysiąc maseczek ochronnych, a od dwóch tygodni zaopatrują lecznicę w wodę i soki - poinformowała… Czytaj dalej »

Przysięgą Hipokratesa w doktora Tomasza Latosa. Prezydent Bruski pisze do posła
2020-04-01, 22:35Prezydent Bydgoszczy pisze list otwarty do posła Tomasza Latosa. Temat to organizacja wyborów prezydenckich. Zarzutów jest sporo. Główny to data głosowania. Tomasz Latos odpowiada: - Nigdy i nigdzie nie powiedziałem, że wybory bezwzględnie… Czytaj dalej »

Koronawirus: osiem nowych przypadków w regionie. Jeden stan ciężki, ale stabilny
2020-04-01, 21:42Wojewoda kujawsko - pomorski zawiadamia o kolejnych ośmiu osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Łącznie chorują 84 osoby. Czytaj dalej »

Janikowo: zaczęli od masek, teraz dezynfekują całe miasto. I tak do skutku!
2020-04-01, 21:00Ten samorząd jako bodajże pierwszy w kraju (i jedyny?) rozdawał mieszkańcom pakiety ochronne, teraz zainicjował dezynfekcję ulic, parkingów i wejść do klatek schodowych - mowa o Janikowie. Burmistrz Andrzej Brzeziński mówi, że… Czytaj dalej »

Ten prezent osłodzi życie tym, którzy ryzykują życie. Szczególnie teraz - dla nas [zdjęcia]
2020-04-01, 19:22Nie tylko sprzętem ochronnym, maseczkami i rękawiczkami można wspierać w trudnych czasach pandemii służby medyczne, w tym ratowników pogotowia ratunkowego. Ostatnio ratownicy dostali słodycze i owoce. Życie osłodziła naszym bohaterom… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590