Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią
Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie na Słowację wyjechało 200 polskich wolontariuszy.
- Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci - powiedział Polskiemu Radiu PiK biorący udział w akcji Maciej Banachowski, prezes WOPR w Kujawsko-Pomorskiem.
- Jesteśmy 7 osobową grupę, która składa się z ratowników medycznych oraz pracowników kwalifikowanych pierwszej pomocy. Każdy z nas pracuje osobno. Pomagamy wymazywać praktycznie całe społeczeństwo. Zgłosiliśmy się na ochotnika, chcieliśmy zobaczyć jak taka praca wygląda. Dostaliśmy pełne pakiety zabezpieczenia: kombinezony, maski, przyłbice, rękawice. Ja akurat jestem w mobilnym punkcie, jeździmy po różnych miejscowościach i wioskach położnych niekiedy bardzo daleko od miasta. Inni ratownicy działają w stacjonarnych punktach, i do nich przychodzą ludzie - mówi Maciej Banachowski.
Przypomnijmy, że w piątek (22.01.) 200 polskich medyków wyruszyło na Słowację, by pomóc Słowakom w przeprowadzeniu narodowych testów na obecność Covid-19 na terenach przygranicznych.
- Relacje między państwami nie mogą się opierać wyłącznie na kalkulacjach. To także odruchy serca i solidarności oraz wzajemna pomoc udzielana w czasie, kiedy inni tego najbardziej potrzebują - oświadczył we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
- Jestem bardzo zadowolony, że ten gest udało się tak szybko zrealizować - powiedział na lotnisku Igor Matovicz, premier Słowacji. Dodał, że cieszy się nie tylko z gestu, ale z wręcz braterskiego zachowania wobec Słowacji.
- Polska przed 30 laty pokazała drogę z mroku komunizmu, w którym żyliśmy, a symboliczne słowo, które wówczas ogarnęło Polskę i dawało nadzieję to była: Solidarność. Do dzisiejszego dnia to słowo jest bardzo ważne w polskiej historii i myślę, że pomoc jest znakiem solidarności między Polską i Słowacją – stwierdził premier.
Polacy pozostaną na Słowacji do niedzieli, 24 stycznia.
Zobacz także
Umierają młodzi ludzie. Obniżył się wiek ciężko chorujących na COVID-19
2021-03-12, 08:30- Młodzi ludzie nie są nieśmiertelni i też umierają na COVID-19 - wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. Przyznaje, że nie spodziewał się tak wysokich wzrostów zakażeń koronawirusem, jakie są obecnie… Czytaj dalej »
Muszą być łóżka dla osób zakażonych. W Toruniu reaktywują oddział covidowy
2021-03-12, 07:51Od piątku (12 marca) wznawia działalność oddział covidowy w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Taką decyzję w podjął wojewoda. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen: - Mówiono nam, że wystarczy wysiedzieć w domu 14 dni...
2021-03-11, 16:16„Otwórzmy polską gospodarkę, zanim będzie za późno' - apelowali w Toruniu w pierwszą rocznicę wprowadzenia całkowitego lockdownu członkowie Kongresu Polskiego Biznesu. Czytaj dalej »
Regionalny pakiet kryzysowy. Ile pieniędzy pochłonie? Kto skorzysta?
2021-03-09, 18:20910 mln zł - tyle ostatecznie wynosi wartość tzw. regionalnego pakietu antykryzysowego, przygotowanego w związku z epidemią koronawirusa na Kujawach i Pomorzu. Czytaj dalej »
Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19 w regionie! Apel wojewody do medyków
2021-03-08, 13:28W Kujawsko-Pomorskiem brakuje kadry medycznej do opieki nad chorymi na COVID-19. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz apeluje do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pomocy na oddziałach covidowych. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590