Terytorialsi szkolą się w Toruniu z opieki nad leżącym pacjentem [zdjęcia]
Toruńskie Centrum Szkolenia WOT przygotowuje żołnierzy terytorialsów do opieki nad chorymi. Zajęcia odbywają się w Szpitalu Tymczasowym w Ciechocinku. Właśnie skończyła się kolejna edycja kursu opieki nad leżącym pacjentem.
- Kurs wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym ukończyłam w listopadzie - mówi szer. Anna Huzarska z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
- Chwilę później mogłam już sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Zgłosiłam się do pomocy w gdańskim DPS „Złota jesień", w którym personel został mocno okrojony ze względu na sytuację epidemiczną w placówce. Sądzę, że szkolenie w CSWOT przygotowało mnie dobrze, gdyż większość obowiązków, które wykonywałam tj. zmiana pościeli, karmienie, higiena pacjenta, była mi znana z kursu. Praca była bardzo ciężka
i wyczerpująca, ale też satysfakcjonująca. Personel Domu Pomocy Społecznej był naprawdę wdzięczny za pomoc otrzymaną od żołnierzy WOT.
Miniona edycja kursu jest wyjątkowa, gdyż dzięki współpracy z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim oraz 22 Wojskowym Szpitalem Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku zajęcia praktyczne prowadzone są w Szpitalu Tymczasowym. Wykorzystanie przestrzeni i
sprzętów będących na stanie szpitala sprawia, że kursanci mogą odbywać szkolenie w realnych warunkach.
Szpital Tymczasowy powstał na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego i posiada 250 miejsc dla osób chorych. Obecnie nie przyjmuje pacjentów, ale stanowi rezerwę na czas uderzenia trzeciej fali Covid-19.
Trzydniowe szkolenie prowadzi wykwalifikowany personel: pielęgniarki, psycholog oraz metodyk nauczania. Tematyka szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak: karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi.
Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy biorą udział w zajęciach teoretycznych z zakresu psychologii, metodyki oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności opieki nad osobami starszymi i leżącymi, kolejne dwa dni to ćwiczenia praktyczne.
Zobacz także
Dr Rajewski: obecna liczba zgonów to wynik zakażeń 3-4 tygodnie temu
2021-01-20, 16:52- Przyczyną wysokiej liczby zgonów jest m.in. zbyt późne zgłaszanie się pacjentów po pomoc. Jeżeli w najbliższych dniach nie ruszy trzecia fala - a mamy sporą szansę, żeby jej uniknąć - to może jej w Polsce w ogóle nie być… Czytaj dalej »
Szczepienia dla seniorów: brak miejsc w punktach, każą jechać do innego miasta
2021-01-19, 14:03- Żeby zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, trzeba mieć nerwy ze stali - narzekają rodziny starszych ludzi, dzwoniące do naszej redakcji. Infolinie są przeciążone, szczepionki w wielu punktach się kończą. Zapisać się można… Czytaj dalej »
Szpitale w regionie wstrzymują szczepienia. Bo nie dojechały szczepionki
2021-01-19, 12:21W związku ze zmniejszeniem dostaw szczepionki przeciw Covid-19, część szpitali na Kujawach i Pomorzu wstrzymała planowane w najbliższych dniach szczepienia. Czytaj dalej »
Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji
2021-01-18, 13:24Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590