Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla szkół. Wskazano m.in., że jedna grupa uczniów (klasa) ma przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Do grupy mają być przyporządkowani ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie będą prowadzić zajęć stacjonarnych w innych klasach. Dyrektorzy szkół mają tak zorganizować zajęcia w szkole, by każda grupa uczniów w trakcie przebywania w szkole nie miała możliwości lub miała ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Wskazane jest także wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć oraz częste mycie rąk.
Za przygotowanie szkół do powrotu do zajęć stacjonarnych odpowiedzialni są dyrektorzy placówek, we współpracy z organami prowadzącymi - starostami, wójtami gmin, prezydentami i burmistrzami miast.
Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik podkreśla, że szkoły w regionie są dobrze przygotowane na ponowne przyjęcie uczniów. - Powrót ten był wyczekiwany przez wszystkich - rodziców, nauczycieli i przede wszystkim dzieci, a kuratorium otrzymywało wiele sygnałów o konieczności podjęcia takiej decyzji - mówił Marek Gralik.
Z kolei prezydent Torunia Michał Zaleski zapewnił, że Urząd Miasta jest w stałym kontakcie z dyrektorami, którzy będą w swoich placówkach wdrażali wytyczne przekazane przez ministerstwo.
Ze względu na sytuację epidemiczną, zajęcia stacjonarne dla wszystkich uczniów klas I-III w całym kraju zawieszono od 9 listopada. W ich miejsce wprowadzono edukację zdalną. Uczniowie klas starszych przeszli na edukację zdalną dwa tygodnie wcześniej – od 26 października. Nie wiadomo, kiedy do szkoły będą mogli wrócić starsi uczniowie. Na razie ósmoklasiści i maturzyści, mogą korzystać z konsultacji.
Zobacz także
Ułatwienie dla chorych oraz przybywających na kwarantannie. ZUS sam pozyska informacje z Sanepidu
2020-10-23, 17:04Spore ułatwienia dla osób, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej. By otrzymać zasiłek, nie będzie już konieczne osobiste dostarczenie decyzji Sanpeidu - informuje Krystyna Michałek z wojewódzkiego oddziału ZUS… Czytaj dalej »
Mandat lub wniosek o ukaranie do sądu za brak maseczek. Tysiące interwencji!
2020-10-23, 16:07Od blisko dwóch tygodni w przestrzeni publicznej obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Za nieprzestrzeganie tego obostrzenia grożą kary. Czytaj dalej »
Koronawirus u księży i kleryków. Seminarium zamknięte do odwołania
2020-10-23, 13:59Ognisko koronawirusa w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 29 osób: kleryków i księży. Czytaj dalej »
Poseł Piotr Król: - Nie możemy sobie pozwolić na ponowne zamknięcie
2020-10-23, 12:00Poseł Piotr Król, który był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że tak zwana droga środka, którą proponuje premier Mateusz Morawiecki to kompromis pomiędzy całkowitym zamknięciem gospodarki a zupełnym brakiem r… Czytaj dalej »
Cmentarz nie ucieknie. Świąteczne odwiedziny można rozłożyć w czasie!
2020-10-23, 09:09W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną apelujemy do wszystkich mieszkańców o rozłożenie w czasie wizyty na bydgoskich cmentarzach - to komunikat Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590