Zgoda Komisji Europejskiej na zmiany w RPO, finansujące skutki epidemii koronawirusa
Komisja Europejska zatwierdziła ostatecznie zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dzięki którym ze środków europejskich finansowane są przedsięwzięcia związane z marszałkowskim pakietem antykryzysowym.
To samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii koronawirusa i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Pakiet to realna pomoc dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm w tym trudnym czasie.
Chodzi m.in. o pieniądze na doposażenie szpitali i niezbędne inwestycje lecznic, zakupy środków ochrony osobistej dla instytucji medycznych i ośrodków wsparcia społecznego, granty inwestycyjne i obrotowe oraz pożyczki płynnościowe dla małych firm, dodatkowe wynagrodzenia dla personelu instytucji wsparcia społecznego, a także na działalność ośrodków wytchnieniowych dla medyków z pierwszej linii i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej.
Marszałkowski pakiet antykryzysowy został uruchomiony na początku 2020 r., kiedy tylko weszły w życie pierwsze spowalniające gospodarkę obostrzenia przeciwepidemiczne, szkoły zostały na wiele miesięcy zamknięte, a służba zdrowia stanęła wobec wyzwań, z którymi nigdy dotąd na taką skalę nie miała do czynienia. Finansowany jest z puli Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach przesunięć środków, które zatwierdziła właśnie formalnie Komisja Europejska.
Informując o tej decyzji unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira stwierdziła, że Kujawsko-Pomorskie jest wśród polskich regionów w największym stopniu dotknięte przez związany z epidemią kryzys. - Żaden europejski region nie pozostanie osamotniony w obliczu kryzysu - podkreśliła.
- Współpraca z Komisją Europejską była od początku wzorowa. Bruksela podeszła do tej kwestii elastycznie, doskonale rozpoznając skalę konieczności. Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy udało nam się w krótkim czasie uruchomić instrumenty i mechanizmy, które pozwoliły uniknąć zapaści w wielu dziedzinach - ocenił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Zobacz także
Tylko grosz dziennie za metr kwadratowy. Symboliczna opłata za ogródki letnie
2021-03-17, 16:401 procent stawki z 2019 roku zapłacą bydgoscy restauratorzy, którzy zdecydują się wydzierżawić od miasta teren pod ogródki letnie. Czytaj dalej »
Wojewoda: Testy kupione w sklepach mogą być podwójnie niebezpieczne
2021-03-17, 14:22- Nie traktujmy testów dostępnych w sklepach jako badania stwierdzającego, czy jesteśmy zarażeni koronawirusem - apeluje wojewoda. Mikołaj Bogdanowicz ostrzega, że może to jeszcze pogorszyć trudną sytuację epidemiologiczną. Czytaj dalej »
Pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Rok temu to byli pierwsi zakażeni w regionie
2021-03-17, 10:00Dokładnie 17 marca 2020 roku potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskim. Czytaj dalej »
Sytuacja w szpitalu w Grudziądzu robi się trudna. Bardzo potrzebują lekarzy!
2021-03-16, 20:20Rekordowa liczba chorych na COVID-19 przebywa w szpitalu w Grudziądzu. To 318 osób z czego 36 podłączonych jest do respiratorów. Czytaj dalej »
Sukces lekarzy ze Szpitala Jurasza w Bydgoszczy, nadzieja dla pacjenta
2021-03-16, 16:45COVID-19 zniszczył mu płuca. 52-latek czeka na przeszczep. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wszczepili mężczyźnie urządzenie, dzięki któremu możliwa będzie kontynuacja terapii oraz… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590