Kurator: W naszej ankiecie rodzice domagają się, by otworzyć szkoły [rozmowa]
- Tylko połowa kujawsko pomorskich nauczycieli i pracowników obsługi szkół zgłosiło się na bezpłatne testy na obecność koronawirusa - mówił kurator oświaty Marek Gralik w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK. Szkoły i placówki edukacyjne w regionie nie przygotowały też szerokiej oferty półkolonii dla dzieci podczas ferii - podkreślał.
Katarzyna Prętkowska: Jak Pan ocenia szanse na powrót najmłodszych dzieci po feriach do szkół?
Marek Gralik: Na trochę więcej niż 50 proc. Dzisiaj będzie posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i zostanie podjęta wstępna decyzja o tym, czy 18 stycznia nauczyciele, a tym samym uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, wrócą do zajęć w trybie stacjonarnym. Myślimy również o wszystkich uczniach ze szkół specjalnych. Niestety nie należy się spodziewać, że ta grupa będzie rozszerzona na przykład o ostatnie klasy szkół podstawowych.
Są bardzo duże oczekiwania, aby dzieci wróciły do szkół. Robiliście Państwo ankiety, w których wręcz było nawoływanie, żeby otworzyć szkoły.
- To były ankiety rozprowadzane wśród nauczycieli, dyrektorów, ale również rodziców. Są w tej chwili analizowane. Zadawaliśmy różne pytania, związane przede wszystkim z działaniami, które mają być zgodne z prawem, jeśli chodzi o nauczanie zdalne, ale była też pewna swoboda wypowiedzi i w tym miejscu rodzice wręcz nawoływali nas, czyli organizatorów ankiety, do otwarcia szkół. Pisali wprost: „Otwórzcie w końcu szkoły dla naszych dzieci”, więc ta presja ze strony rodziców, ale również nauczycieli jest dosyć duża. Czekamy zatem wszyscy na decyzje.
Tymczasem w szkołach już coś się dzieje, bo od poniedziałku chętni nauczyciele klas 1-3 będą poddani testom na obecność koronawirusa. Kogo ta procedura dokładnie obejmuje?
- Nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, wszystkich nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych w tych placówkach. Do tej pory zgłosiło się 8337 takich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, co stanowi 50,2 proc. wszystkich uprawnionych do poddania się testom. Są one bezpłatne, nie są obowiązkowe i nie ma takiej sytuacji, by kogokolwiek zmusić czy wręcz wykluczyć z pojawienia się w szkole - przy założeniu oczywiście, że szkoły zaczną funkcjonować 18 stycznia - tylko i wyłącznie dlatego, że ktoś się nie poddał się badaniu w kierunku wirusa SARS-COV2. Natomiast oczywiście – w przypadku wyniku pozytywnego - taki nauczyciel nie będzie mógł pojawić się w szkole, bo w ciągu 10 dni musi poddać się izolacji w domu. (...)
Cała Rozmowa Dnia - wideo, dźwięk
Zobacz także
W kolejce po szczepionkę, bez rejestracji. Akcja „Zaszczep się w majówkę” w Toruniu [wideo]
2021-05-01, 11:35Setki mieszkańców ustawiły się w kolejce do szczepienia przeciw COVID-19 w Toruniu. Mobilny punkt przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki został otwarty o godz. 9:00, ale pierwsi chętni byli na miejscu dużo wcześniej. Czytaj dalej »
CKK Jordanki: w majówkę szczepienia jedną dawką, także bez limitu wieku
2021-04-30, 21:40Toruń to jedno z kilkunastu miejsc w Polsce, gdzie zorganizowany zostanie mobilny punkt, w którym będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson and Johnson. Do dyspozycji zainteresowanych będzie 2,5 tys. dawek. Czytaj dalej »
Zaszczepią się, bo tęsknią za wolnością. I będą namawiać do tego całą Polskę
2021-04-28, 15:10Młodzi Nowocześni rozpoczynają akcję ulotkową i plakatową, zachęcającą do szczepień przeciw COVID-19. Będzie prowadzona między innymi w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Czytaj dalej »
Inowrocławski punkt szczepień powszechnych gotowy, ale wciąż czeka na otwarcie
2021-04-27, 11:35Punkt Szczepień Powszechnych w Inowrocławiu, który miasto utworzyło w Hali Widowiskowo-Sportowej wciąż czeka na szczepionki przeciw COVID-19. Czytaj dalej »
Ochojska: Zachorowałam przez wirus polio, pokonaliśmy go dzięki szczepieniom
2021-04-26, 06:47Związana przez lata z Toruniem Janina Ochojska przekonuje do szczepień przeciw COVID-19. Założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej opublikowała poruszający film, w którym opowiada swoją historię. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590