Kiedy szczepionki dla „normalnych" ludzi? Poseł Latos zwołuje sejmową komisję zdrowia
Szef sejmowej komisji zdrowia - bydgoski poseł Tomasz Latos (PiS) zapowiedział zwołanie posiedzenia na wtorek. Jej członkowie mają się zająć sprawą powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Poinformował o tym w niedzielę na Twitterze.
- Jestem po rozmowie z Panią Marszałek Elżbietą Witek. Jutro wystąpię z prośbą o zwołanie na wtorek komisji zdrowia w sprawie szczepień na COVID-19 – napisał na Twitterze.
Także przewodniczący kluby KO Cezary Tomczyk chce zwołania posiedzenia komisji zdrowia. - Jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowia, żeby dowiedzieć się, kto z osób publicznych został zaszczepiony, bo to jest absolutny skandal, jeżeli ktoś zrobił to poza kolejką, ale też żeby dowiedzieć się, jak będzie wyglądał system szczepień w Polsce. Kiedy będzie to system powszechny, kiedy normalni ludzie będą mogli się zaszczepić – powiedział poseł Tomczyk w TVN 24.
W minioną niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.
Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki. O tym, że został zaszczepiony przeciw COVID-19 ujawnił m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Zaszczepieni zostali także Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna oraz dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w piątek skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Jak mówił, kontrola ma ruszyć w poniedziałek, 4 stycznia br.
W sobotę szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował o usunięciu ze struktur PiS starosty opatowskiego Tomasza Stańka, który poinformował w mediach społecznościowych, że 31 grudnia przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Tego samego dnia do prezesa PiS został skierowany wniosek o zawieszenie w prawach członka tej partii starosty nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza. Powodem jest przyjęcie przez polityka szczepionki na COVID-19 przed częścią personelu medycznego.
Zobacz także
Strażacy są zawsze na pierwszej linii frontu - nie tylko pożarniczego
2021-04-09, 20:15Strażakom bardzo szybko udało się opanować pożar trawy na Ludwikowie w Bydgoszczy. Ogień pojawił się w piątek (09.04.)przed 16.00, na skarpie wzdłuż torów kolejowych. Za wieloma tego typu wypadkami stoją podpalacze. Strażacy… Czytaj dalej »
Chorych z COVID-19 w regionie coraz więcej, szpitale obłożone. Pomagają klerycy i księża
2021-04-09, 12:01Większość łóżek dla pacjentów z COVID-19 w regionie jest zajętych. W Toruniu personel na oddziale covidowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wspiera 17 kleryków i dwóch księży z toruńskiego Seminarium Duchownego. Czytaj dalej »
Zakażenia koronawirusem w akademikach. Nasz region w czołówce
2021-04-08, 15:20Kujawsko-pomorskie jest w czołówce województw, w których odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem wśród studentów i doktorantów mieszkających w akademikach - tak wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów… Czytaj dalej »
Po pięć sztuk na osobę. Darmowe maseczki do odbioru w Bydgoszczy [lista szkół, wideo]
2021-04-08, 08:40Mieszkańcy Bydgoszczy od czwartku (8 kwietnia) mogą odbierać po pięć sztuk maseczek ochronnych. Będą czekały na nich w bydgoskich szkołach. Czytaj dalej »
Amantadyna testowana w Grudziądzu. Hamuje rozwój koronawirusa?
2021-04-07, 18:29Rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny pod kątem leczenia z jej pomocą COVID-19. Lek otrzymają m.in. pacjenci szpitala w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590