Pierwsze osoby w regionie przyjęły szczepionkę przeciw koronawirusowi [relacje, wideo, zdjęcia]
Małgorzata Kufel, naczelna pielęgniarka grudziądzkiego szpitala i Kinga Grobelska, lekarz z oddziału ratunkowego bydgoskiego Szpitala im. Jurasza, jako pierwsze w swoich miastach przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W tym samym czasie szczepili się także pracownicy służby zdrowia we Włocławku, w Toruniu.
- Przy każdej interwencji medycznej zawsze są wątpliwości, to jest zrozumiałe i naturalne. Ludzie idą na zabieg operacyjny, na który czekają kilka miesięcy, i też się obawiają. Większe wątpliwości zawsze mam, i strach przede wszystkim, przed zachorowaniem, niż przed zaszczepieniem. Tej gwarancji nie wolno unikać, trzeba ją wykorzystać - mówi Małgorzata Kufel, naczelna pielęgniarka z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.
- Wszystko przebiegło zgodnie z planem - ocenia docent Maciej Bieliński. - Przyjechało 225 dawek, czyli 15 fiolek szczepionki. Na najbliższe 3-4 dni mamy do wyszczepienia 225 osób. Nie szczepimy kobiet w ciąży i młodzieży do 16 roku życia, zgodnie z wytycznymi.
Zaszczepić się chce ponad połowa personelu grudziądzkiego szpitala. Pracownicy czekali na szczepionkę, wcześniej analizowali wszystkie za i przeciw.
Więcej w materiałach Marcina Dolińskiego.
W Szpitalu Jurasza zostanie zaszczepionych ok. 40 pracowników lecznicy. Do placówki trafiło 150 szczepionek, w tym tygodniu przyjedzie dodatkowe 75 porcji, do czwartku (31.12.) trzeba je wykorzystać i zaszczepić 225 pracowników. Pierwsza była Kinga Grobelska, lekarz z SOR - u.
- Pracuję w szpitalnym oddziale ratunkowym, więc mam bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi. Zajmuję się tymi ludźmi, intubuję ich. Do tej pory ani nie przechorowałam, ani nie mam przeciwciał. Podjęłam zatem decyzję o szczepionce. Każdy musi jednak podjąć tę decyzję sam. Oczywiście, nie będę mówić, że szczepionka jest bezpieczna, przebadana, i na pewno nic nam się nie stanie, ale trzeba wiedzieć, że powikłania po chorobie są dużo, dużo gorsze - mówi Kinga Grobelska, lekarz ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy.
Więcej w materiale Tatiany Adonis.
- To szansa na pokonanie pandemii - mówili zaszczepieni pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. W 30 osobowej grupie była m.in. Justyna Kaczmarek, lekarz internista, koordynator d.s. szczepień przeciw Covid-19 w wojewódzkiej lecznicy, a także prof. Marek Jackowski, naczelny lekarz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
- Jestem wielkim fanem szczepień - powiedział dziennikarzom prof. Jackowski. Dodał, że będziemy bezpieczni, jeżeli zostanie zaszczepione przynajmniej 70 proc populacji.
Ogółem, do szczepień zgłosiło się w toruńskiej lecznicy 1500 osób, czyli 70 proc załogi szpitala. Można jednak spodziewać się, że frekwencja będzie większa, ponieważ część osób niedawno chorowała lub jest na zwolnieniu.
Więcej w materiale Michała Zaręby.
Zobacz także
Rektor UMK do ministra w sprawie szczepień pracowników: Nie złamaliśmy prawa
2021-02-01, 18:07- Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala w odpowiedzi na pytania w tej sprawie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uczelnia… Czytaj dalej »
„Mają kredyty, opłaty, leasingi i chcą przeżyć”. Lewica w obronie restauratorów
2021-01-28, 16:20Wsparcie dla przedsiębiorców bez względu na branżę, zwiększenie do 15 tys. zł pomocy dla firm, comiesięczna „wypłata' dla tych, którzy stracili pracę oraz konsultacje branżowe - to pomysły Lewicy na ratowanie gospodarki. Czytaj dalej »
Kombinezony i maski dla przychodni i szpitali. Już mogą się po nie zgłaszać
2021-01-28, 12:24Samorząd województwa zakupił środki ochrony osobistej dla medyków, które trafią do przychodni i szpitali w naszym regionie. To maski, kombinezony, fartuchy i rękawice ochronne. Czytaj dalej »
Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ
2021-01-27, 15:11Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Nie przekonują ją tłumaczenia dyrektor placówki podległej Urzędowi Marszałkowskiemu… Czytaj dalej »
Poseł Latos: Rząd ma zakontraktowanych więcej szczepionek, niż mamy obywateli
2021-01-27, 14:22- Nie ma potrzeby zakupu szczepionek poza systemem unijnym, bo te które są zamówione, wystarczą do zaszczepienia wszystkich Polaków, ale gdyby to mogło przyspieszyć proces szczepień lub uspokoić zaniepokojonych, to rząd być może… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590