Koronawirus. W święta pracownicy służby zdrowia z regionu mogą się zaszczepić [rozmowa]
Jak powinniśmy spędzić święta, aby nie zarazić siebie i innych koronawirusem? Jak będą wyglądały szczepienia przeciwko COVID-19? Kiedy się rozpoczną w naszym regionie? To tematy rozmowy z dr. Pawłem Rajewskim, gościem audycji Popołudnie z nami.
Magda Jasińska: 10 tys. szczepionek Pfizera ma się pojawić w Polsce w drugi dzień świąt, czyli tak naprawdę już po świętach będzie można szczepić...
Paweł Rajewski: Co więcej, liczymy na to, że będzie można już szczepić w święta, w drugi dzień świąt. Są na to przygotowane w naszym województwie cztery tak zwane szpitale świąteczne: Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, szpital w Grudziądzu oraz szpital we Włocławku. I te lecznice będą miały to szczęście, że będą mogły swoją kadrę pracowników ochrony zdrowia szczepić jako pierwsi w drugi dzień świąt, a najpóźniej 27 grudnia rano.
A pan, panie doktorze, kiedy się zaszczepi?
W pierwszej kolejności, kiedy to tylko będzie możliwe u nas, w szpitalu węzłowym, a przewidywani jesteśmy do szczepień między 28 grudnia a 1 stycznia.
Proszę powiedzieć, dlaczego jest taki duży opór w środowisku medycznym?
Jestem specjalistą chorób zakaźnych. Byłbym zdziwiony, gdyby specjalista chorób zakaźnych nie poddał się szczepieniu. U nas w ośrodku mamy doświadczenie z leczeniem
i opieką nad pacjentami z COVID-19, widzimy powikłania po COVID-19, te dramaty, i tą śmiertelność, dlatego cała kadra lekarzy w szpitalu zakaźnym poddaję się szczepieniom, wszyscy są zapisani. W innych ośrodkach nie mogę powiedzieć, czy to są przeciwwskazania, czy pracownicy chcą się szczepić w późniejszym etapie, bo przechorowali. Jeśli jesteśmy ozdrowieńcami, również powinniśmy się zaszczepić, albowiem szczepienie to nie tylko wytwarzanie przeciwciał przeciw koronowirusowi SARS - CoV - 2, ale również nabycie tak zwanej odporności komórkowej.
A kto nie może się zaszczepić?
Nie mogą się zaszczepić na pewno osoby poniżej 16 roku życia, nie mogą się zaszczepić kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, jak również osoby, które mają uczulenie, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik szczepionki, lub u których po jakichkolwiek szczepionkach wystąpiła ciężka reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny czy obrzęk Quinckego (...).
W dalszej części rozmowy o zdrowych, świątecznych spotkaniach, a warto wiedzieć, że 69 proc. badanych Polaków chce się zobaczyć w święta Bożego Narodzenia z rodziną, z którą nie mieszka - wynika z badania zrealizowanego przez psychologów. To cztery razy większy odsetek niż przed Wielkanocą - wtedy z bliskimi planowało zobaczyć się tylko 18 proc. spośród tych samych badanych.
Polecamy materiał Magdy Jasińskiej z „Popołudnia z nami".
Zobacz także
Zmarła pielęgniarka z przychodni w Nowem chora na Covid-19. Miała 48 lat
2020-11-12, 18:35Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo również wśród medyków. Na Covid-19 zmarła pielęgniarka z gminnej przychodni w Nowem nad Wisłą (powiat świecki). Czytaj dalej »
Dr Rajewski: Cieszę się ze szczepionki, ale jestem ostrożnym optymistą [rozmowa]
2020-11-12, 17:00- Testy antygenowe drugiej generacji pozwalają znacznie skracać czas diagnostyki - z kilku, kilkunastu godzin do kilkunastu minut. Stosowane są obecnie na Izbach Przyjęć, czy SOR-ach, by różnicować w szybki sposób pacjentów zakażonych… Czytaj dalej »
150 miejsc tlenowych i 60 respiratorów. Szpital tymczasowy w Ciechocinku od grudnia
2020-11-12, 16:10Szpital tymczasowy w Ciechocinku, powstający na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, zostanie oddany do użytku w pierwszej dekadzie grudnia. Docelowo będzie w nim 250 miejsc. Czytaj dalej »
Bulwersująca sytuacja w domu dziecka w Chełmnie! Wychowawcy odstąpili od opieki?
2020-11-12, 15:07Do niepokojącego wydarzenia doszło w jednym z domów dziecka w Chełmnie. Kiedy okazało się, że dziewięcioro dzieci musi odbyć kwarantannę, bo chory jest jeden z pracowników, inni wychowawcy opuścili placówkę zostawiając swoich… Czytaj dalej »
Przechorowałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym! [informatory dla ozdrowieńców i chorych]
2020-11-12, 08:04Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźny… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590