Koronawirus. W święta pracownicy służby zdrowia z regionu mogą się zaszczepić [rozmowa]
Jak powinniśmy spędzić święta, aby nie zarazić siebie i innych koronawirusem? Jak będą wyglądały szczepienia przeciwko COVID-19? Kiedy się rozpoczną w naszym regionie? To tematy rozmowy z dr. Pawłem Rajewskim, gościem audycji Popołudnie z nami.
Magda Jasińska: 10 tys. szczepionek Pfizera ma się pojawić w Polsce w drugi dzień świąt, czyli tak naprawdę już po świętach będzie można szczepić...
Paweł Rajewski: Co więcej, liczymy na to, że będzie można już szczepić w święta, w drugi dzień świąt. Są na to przygotowane w naszym województwie cztery tak zwane szpitale świąteczne: Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, szpital w Grudziądzu oraz szpital we Włocławku. I te lecznice będą miały to szczęście, że będą mogły swoją kadrę pracowników ochrony zdrowia szczepić jako pierwsi w drugi dzień świąt, a najpóźniej 27 grudnia rano.
A pan, panie doktorze, kiedy się zaszczepi?
W pierwszej kolejności, kiedy to tylko będzie możliwe u nas, w szpitalu węzłowym, a przewidywani jesteśmy do szczepień między 28 grudnia a 1 stycznia.
Proszę powiedzieć, dlaczego jest taki duży opór w środowisku medycznym?
Jestem specjalistą chorób zakaźnych. Byłbym zdziwiony, gdyby specjalista chorób zakaźnych nie poddał się szczepieniu. U nas w ośrodku mamy doświadczenie z leczeniem
i opieką nad pacjentami z COVID-19, widzimy powikłania po COVID-19, te dramaty, i tą śmiertelność, dlatego cała kadra lekarzy w szpitalu zakaźnym poddaję się szczepieniom, wszyscy są zapisani. W innych ośrodkach nie mogę powiedzieć, czy to są przeciwwskazania, czy pracownicy chcą się szczepić w późniejszym etapie, bo przechorowali. Jeśli jesteśmy ozdrowieńcami, również powinniśmy się zaszczepić, albowiem szczepienie to nie tylko wytwarzanie przeciwciał przeciw koronowirusowi SARS - CoV - 2, ale również nabycie tak zwanej odporności komórkowej.
A kto nie może się zaszczepić?
Nie mogą się zaszczepić na pewno osoby poniżej 16 roku życia, nie mogą się zaszczepić kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, jak również osoby, które mają uczulenie, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik szczepionki, lub u których po jakichkolwiek szczepionkach wystąpiła ciężka reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny czy obrzęk Quinckego (...).
W dalszej części rozmowy o zdrowych, świątecznych spotkaniach, a warto wiedzieć, że 69 proc. badanych Polaków chce się zobaczyć w święta Bożego Narodzenia z rodziną, z którą nie mieszka - wynika z badania zrealizowanego przez psychologów. To cztery razy większy odsetek niż przed Wielkanocą - wtedy z bliskimi planowało zobaczyć się tylko 18 proc. spośród tych samych badanych.
Polecamy materiał Magdy Jasińskiej z „Popołudnia z nami".
Zobacz także
Zebrali ponad 2,5 tys. podpisów przedsiębiorców z regionu. „Dla nas to jest agonia”
2021-03-04, 15:30Działacze Lewicy z Kujaw i Pomorza apelują do Jarosława Gowina o wsparcie dla przedsiębiorców. W skierowanej do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii petycji wzywają go do podjęcia konkretnych działań. Czytaj dalej »
Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie
2021-03-04, 12:081067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby młodsze - informuje wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Czytaj dalej »
Policjant z Bydgoszczy już 18 razy oddał osocze! I wciąż ma dużo przeciwciał
2021-03-03, 19:47Funkcjonariusz z Błonia to najprawdopodobniej rekordzista w oddawaniu osocza chorym na koronawirusa. Z jego daru przygotowano już 54 dawki leczniczego preparatu. Czytaj dalej »
Koronawirusowe statystyki mocno w górę. Poziomy z listopada
2021-03-03, 10:43Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 698 osób, najwięcej odnotowano ich w woj. mazowieckim - 2750. W dobowych zakażeniach doszliśmy do poziomów odnotowanych w listopadzie - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło… Czytaj dalej »
Na próbnej maturze: „Pan Tadeusz” Mickiewicza, „Ludzie bezdomni” Żeromskiego i poezja Leśmiana
2021-03-03, 09:00Rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Odbywają się stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowo… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590