Nabór placówek medycznych do programu szczepień bez podstawy prawnej?
Projekt narodowej strategii szczepień przeciwko COVID-19 jest przyzwoity, ale prowadzony bez żadnej podstawy prawnej nabór placówek już nie - ocenia Szymon Kopa.
Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Federacji „Porozumienie Zielonogórskie” oczekuje, że państwo przejmie odpowiedzialność cywilną i karną za niepożądane skutki szczepienia. Inaczej, jego zdaniem, placówki medyczne nie będą chciały brać udziału w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2.
– Byśmy bardzo chcieli, żeby tzw. ustawa covidowa została rozwinięta o przejęcie przez polskie państwo odpowiedzialności z tytułu wykonywania szczepień, zarówno tej pozytywnej, żeby mogło się chwalić później, jak i tej która jest na chwilę obecną nieznana, czyli skutków ewentualnie niepożądanych szczepionki, bądź jej nieskuteczności – powiedział Szymon Kopa, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”.
Do piątku podmioty lecznicze mogą się zgłaszać do udziału w narodowym programie szczepień przeciw przeciw COVID-19. We wtorek rząd ogłosił projekt Narodowej Strategii Szczepień. Dokument zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną medycy, seniorzy i przedstawiciele służb mundurowych. Szczepionka będzie dobrowolna i darmowa. Do soboty mają trwać konsultacje projektu, a 15 grudnia dokument ma zostać przyjęty przez rząd.
Zobacz także
Koronawirus w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Sprawa wraca do gdańskiej prokuratury
2022-03-11, 16:00Jak ustaliło Polskie Radio PIK, Sąd Okręgowy w Toruniu uwzględnił zażalenie rodzin, które nie zgodziły się z umorzeniem postępowania. Prawie dwa lata temu toruńska lecznica była jednym z największych ognisk zakażeń w regionie… Czytaj dalej »
Tu trafią dzieci z powikłaniami po COVID-19. Nowe Centrum w szpitalu dziecięcym
2022-02-24, 08:40Centrum diagnostyki postcovidowej dla najmłodszych pacjentów powstanie na terenie szpitala dziecięcego w Bydgoszczy. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji nowego budynku. Czytaj dalej »
Szpital wojewódzki we Włocławku walczy z COVID-19. Co z pacjentami?
2022-02-21, 19:00Po weekendzie miały ruszyć obydwa oddziały internistyczne włocławskiego szpitala. Dyrektor do spraw medycznych, dr Iliya Iliev przyznaje, że w pełni obietnicy tej nie udało się dotrzymać. Czytaj dalej »
Psychoterapeuci bezpłatnie wysłuchają niepełnosprawnych
2022-02-19, 17:00Toruńska Fundacja Studio M6 ma propozycję dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności, które z powodu pandemii traciły szansę na udział w zajęciach, ćwiczeniach, co spowodowało pogorszenie się ich stanu psychicznego. Czytaj dalej »
Zmieniają się zasady izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw
2022-02-10, 21:45Od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590