Wierni przyjdą do księdza albo go zaproszą. Kolęda podczas epidemii inna niż zwykle
Od decyzji biskupa zależy w jakiej formie odbędzie się lub nie wizyta duszpasterska. O tym jak na Pomorzu i Kujawach będzie wyglądała kolęda na razie wiadomo niewiele.
W diecezji bydgoskiej o wizycie duszpasterskiej w parafiach będą decydować sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii i mając na względzie przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne.
- Pierwsza forma może polegać na zaproszeniu wiernych z wyznaczonej części parafii na wspólną Mszę św. w kościele parafialnym. Druga forma to wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Trzecia możliwa forma to tradycyjna wizyta duszpasterska, zwłaszcza w parafiach wiejskich, jeśli pozwolą na to warunki sanitarne - informuje ks. Grzegorz Nowak, kanclerz kurii.
Jak będzie w innych diecezjach na terenie naszego regionu? - Poinformujemy na stronie internetowej. Decyzji jeszcze nie ma. Jak będzie, napiszemy na stronie kurii, ksiądz biskup jeszcze nie zdecydował - to odpowiedzi jakie usłyszeliśmy np. w diecezji pelplińskiej czy włocławskiej.
Wiadomo, że w sprawie kolędy nie ma ogólnopolskich wytycznych. Jaka jest decyzja Archidiecezji Gnieźnieńskiej? - W liście pasterskim na pierwszą niedzielę adwentu ksiądz prymas poinformował kapłanów i wiernych, że w tym roku - z powodu trwającej pandemii - nie jest możliwa tradycyjna kolęda. Ksiądz prymas prosi, aby wierni tym razem odwiedzali duszpasterzy w kościołach i prosi księży proboszczów, aby wieczorne msze święte były specjalnymi mszami, podczas których wraz z kapłanami będą się modlić wierni z poszczególnych ulic czy też wiosek wiosek - powiedział ksiądz Zbigniew Przybylski, rzecznik Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Ostateczne decyzje dotyczące kolędy w większości diecezji funkcjonujących w Kujawsko-Pomorskiem nie zostały jeszcze podjęte. Nie pozostaje nic innego jak zaglądanie na strony internetowe kurii i parafii - tam mają się pojawić najszybciej. Rozpowszechnienie tych wiadomości będzie też zadaniem księży z każdej parafii.
Zobacz także
Pogrzeby w czasie pandemii. Zgodne z procedurą, trudne dla bliskich
2020-12-04, 14:22Samotne umieranie w szpitalu, brak możliwości pożegnania z bliskimi - to dla wielu największy dramat związany z koronawirusem. Czytaj dalej »
Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii
2020-12-04, 06:20Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne problemy oddechowe. Takie osoby po chorobie muszą korzystać z rehabilitacji… Czytaj dalej »
Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu
2020-12-03, 16:21Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Ten fakt potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590