Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu
Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Ten fakt potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
W ostatnich dniach w raportach resortu zdrowia pojawiły się bardzo wysokie dzienne liczby zgonów w niektórych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego. 1 grudnia odnotowano np. 23 zgony osób chorych na COVID-19 w powiecie świeckim oraz 14 w powiecie tucholskim. Dzień później - 2 grudnia, zaraportowano 14 zgonów w powiecie nakielskim.
Pytani o tę sprawę przedstawiciele wydziałów zarządzania kryzysowego starostw w powiecie świeckim i nakielskim nie umieli odpowiedzieć na pytanie, czym spowodowana jest tak gwałtowny wzrost liczby zgonów w tych powiatach, gdzie przez wiele miesięcy epidemii raportowano pojedyncze zgony chorych na COVID-19. Wskazywali, że od 24 listopada nie mają już - po zmianie sposobu raportowania zakażeń i zgonów osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 - dostępu do tych informacji. Odsyłali do wojewódzkiego Sanepidu, wskazując, że być może doszło do pomyłki bądź zsumowania liczby zgonów na COVID-19 w powiecie od początku epidemii.
Polska Agencja Prasowa skierowała do wojewódzkiego Sanepidu pytania o wzrost liczby przypadków śmiertelnych w tych dniach w niektórych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego. Okazuje się, że dane raportowane jako dzienne nie dotyczyły zgonów z doby, a czasami nawet nie dotyczyły zgonów z ostatnich dni - a kilku tygodni.
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy informuje na bieżąco o wszystkich kolejnych przypadkach zgonów. Zdarzają się jednak opóźnienia w przesyłaniu dokumentacji po stronie placówek medycznych - poinformował rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański.
Przyznał, że Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni zostali zobligowani do zbadania sprawy i uzyskania wyjaśnień w powiatach świeckim, nakielskim i tucholskim.
- Wynika z nich, że w powiecie świeckim szpital, w sposób zbiorczy, dostarczył z opóźnieniem niezbędną do wykazania zgonu dokumentację, a w pozostałych dwóch powiatach tj. tucholskim i nakielskim doszło do dłuższej niż zwykle weryfikacji formularzy ZLK-5 przez szpitale - podkreślił Betański.
Rzecznik wojewódzkiego Sanepidu zapowiedział, że Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni wyciągną konsekwencje wobec szpitali za niedopełnienie terminów dostarczenia wszelkiej niezbędnej dokumentacji.
Betański poproszony o doprecyzowanie - jakiego okresu dotyczyły liczby zgonów wskazane w tych powiatach w raportach 1 i 2 grudnia wskazał, że raport z 2 grudnia uwzględniał zgony w powiecie nakielskim z okresu od 8 do 23 listopada.
- Na terenie powiatu świeckiego, w raporcie z 1 grudnia to dwa zgony, które wystąpiły 27 i 30 października br. oraz 21 zgonów z okresu pomiędzy 4 a 30 listopada 2020 r. - wyjaśnił rzecznik.
Z informacji przekazanych przez niego dane w raporcie w raporcie z 1 grudnia z powiatu tucholskiego to zgony, które wystąpiły 29 października br. (1 zgon) oraz pomiędzy 1 a 17 listopada 2020 r. (13 zgonów).
Z nieoficjalnych informacji wynika, że zbiorcze i znacznie opóźnione informowanie o zgonach przez wiele szpitali jest procederem stosunkowo częstym. Liczba śmierci wywołanych przez COVID-19 raportowana na dany dzień w wielu powiatach przedstawia wynik zgonów z dłuższego okresu czasu. Szpitale tłumaczą opóźnienia w raportowaniu sytuacją zdrowotną i wieloma innymi obowiązkami związanymi z leczeniem chorych w dobie epidemii. Czasami zdarza się też, że formularze przesyłane są nie do tych oddziałów Sanepidu, do których powinny trafić, bądź informacja o zgonie przekazywana jest najpierw np. telefonicznie, a potwierdzenie w postaci formularza dociera nawet po 2-3 tygodniach.
Zobacz także
Szpital tymczasowy w Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku?
2020-10-19, 13:31Utworzenie tymczasowego szpitala w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym zaproponował wojewodzie prezydent Bydgoszczy. Mikołaj Bogdanowicz poprosił o szczegółowe informacje techniczne, dotyczące obiektu. Czytaj dalej »
Dializy dla niezakażonych kontynuowane w szpitalu w Grudziądzu
2020-10-19, 12:00Stacje dializ w grudziądzkim szpitalu nie zostaną zamknięte dla niezarażonych pacjentów. Czytaj dalej »
Gawkowski: nie czas na spory, razem jesteśmy na froncie walki z wirusem
2020-10-19, 11:02Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy, który był dziś gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że nie czas dziś na spory między partyjne, czas na solidarną walkę z epidemią. Czytaj dalej »
Biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we mszy
2020-10-18, 13:03Ordynariusz Diecezji Włocławskiej bp Wiesław Mering udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej do 15 listopada. Zaapelował też o przestrzeganie w kościołach zasad sanitarnych. Czytaj dalej »
Limity przy kasach? Ograniczenia w handlu da się jakoś przeżyć... [sonda]
2020-10-18, 09:405 osób na jedną kasę - tak od soboty, 17 października wygląda obsługa klientów w sklepach, w tzw. czerwonej strefie. Na Kujawach i Pomorzu znalazły się w niej Bydgoszcz, Toruń, Włocławek oraz 11 powiatów. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590