Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy
Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardiologiczna. Tak wygląda teraz życie 66-letniego pana Aleksandra, który 7 miesięcy temu trafił do szpitala z objawami COVID-19. Dziś pan Olek, dorabiający na emeryturze jako portier, jest szczęśliwy, że mógł wrócić do pracy.
- Pierwszy dzień w pracy po chorobie, po 7 miesiącach. Wróciłem do zdrowia, do życia, do ludzi i z tego się ogromnie cieszę. Zaczynam dzień od gimnastyki, trwa ona 15 - 30 minut. To ćwiczenia i oddechowe i rozruchowe. 2 razy w tygodniu jeżdżę sobie rowerem, 2 razy w tygodniu chodzę na pływalnię. To powoduje, że organizm w miarę funkcjonuje - mówi pan Aleksander.
Wszystko zaczęło się w kwietniu. Najpierw był brak apetytu, rozwolnienie i wysoka gorączka. Duszności pojawiły się dopiero po tygodniu - już w szpitalu, do którego został przewieziony karetką pogotowia.
Po trwającym miesiąc leczeniu szpitalnym pan Olek na 3 tygodnie trafił jeszcze do sanatorium. 7 miesięcy od zachorowania wciąż ma krótki oddech. Cały czas jest pod opieką pulmonologa i kardiologa.
- Pacjenci, którzy przeszli COVID-19 mogą liczyć na wszystkie świadczenia zdrowotne które są wymagane ze względu na stan ich zdrowia. Jakie to świadczenia? O tym decyduje lekarz prowadzący. To może być lekarz specjalista, jeżeli pacjent jest w dalszym ciągu pod opieką poradni specjalistycznej. To może być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, bo jeżeli na przykład przechodził koronawirusa bezobjawowo czy nisko objawowo i był izolowany w domu, był pod opieką lekarza rodzinnego, to właśnie on decyduje o tym, jak będzie wyglądała dalsza ścieżka, jakie badania kontrolne powinny zostać wykonane. Pacjenci często wymagają rehabilitacji oddechowej, pulmonologicznej i tutaj jak najbardziej, jeżeli otrzymają skierowanie, to z takich świadczeń mogą skorzystać - powiedziała Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Pan Aleksander dziękuję swojej córce. To dzięki jej determinacji trafił do szpitala.
Zobacz także
O rządowej tarczy w Ciechocinku. 7 mld zł trafiło do przedsiębiorców w regionie
2021-02-23, 12:23Z rządowej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało dotąd blisko 400 tys. przedsiębiorców w całym kraju - mówił na konferencji prasowej w Ciechocinku Waldemar Buda - wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Czytaj dalej »
Dojeżdżają do seniorów: transport delikatny, żeby szczepionką nie wstrząsać [wideo]
2021-02-19, 12:52- Więcej ekip wyjazdowych, realizujących szczepienia przeciw COVID-19, będzie od poniedziałku (22 lutego) w regionie - zapowiada NFZ. Mobilne zespoły dojeżdżają do osób, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień. Czytaj dalej »
104-latka z regionu zaszczepiona przeciw COVID-19, a 110-latka jest ozdrowieńcem
2021-02-19, 09:12Pani Aurelia Liwińska, 104-letnia mieszkanka Torunia została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi - informuje Urząd Marszałkowski. Czytaj dalej »
Straż pożarna z regionu pomogła już 183 osobom dojechać na szczepienie
2021-02-18, 06:51Już od miesiąca, 13 tysięcy jednostek OSP i wszystkie jednostki Państwowej Straży Pożarnej pomagają samorządom w transporcie osób starszych i niepełnosprawnych na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Czytaj dalej »
Dr Paweł Rajewski: - Nie jesteśmy przygotowani na luzowanie obostrzeń
2021-02-16, 08:22- Jesteśmy nieodpowiedzialni! - tak dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych, komentuje zachowanie części Polaków po poluzowaniu obostrzeń epidemicznych. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590