Szpitale tymczasowe w Kujawsko-Pomorskiem gotowe w najbliższych tygodniach
Szpitale tymczasowe w Ciechocinku i w Radziejowie tworzone są w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwszy powstaje na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, a drugi - miejscowego szpitala – poinformował w piątek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- W naszym regionie zapadły dwie decyzje o utworzeniu szpitali tymczasowych. Pierwsza dotyczy 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku, gdzie jako wojewoda odpowiadam za realizację tego zadania, podpisuję umowę z wykonawcą. Druga z decyzji dotyczy szpitala w Radziejowie, gdzie szpital tymczasowy powstaje we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową – powiedział na konferencji prasowej w formie zdalnej Bogdanowicz, który przebywa na kwarantannie.
Pod patronatem szpitala wojskowego w Bydgoszczy
Wojewoda podkreślił, że szpital tymczasowy w Ciechocinku, powstający pod patronatem 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, będzie gotowy w najbliższych tygodniach. Zaznaczył, że konieczne jest m.in. zbudowanie fundamentów pod 11-tonowy zbiornik na tlen, a także instalacji tlenowej.
Bogdanowicz zwrócił uwagę, że o wyborze Ciechocinka na miejsce tworzenia szpitala tymczasowego zdecydowało centralne położenie w regionie, potencjał szpitala wojskowego i możliwość pozyskania kadry medycznej z zamkniętych sanatoriów. W przypadku Radziejowa wpływ miało to, że miejscowy szpital dość szybko został przekształcony na covidowy, a na miejscu jest duży zbiornik tlenowy i pomieszczenia wyposażone w instalację tlenową. Wojewoda zaznaczył, że z inwestycji zrealizowanych w Ciechocinku i w Radziejowie będzie można również korzystać po pandemii.
W adaptacji pomagają żołnierze
Pełnomocnik wojewody ds. tworzenia szpitala tymczasowego w Ciechocinku Jerzy Kowalik poinformował, że prace w szpitalu wkraczają w decydującą fazę. - W części parteru, w której zostaną rozmieszczone łóżka respiratorowe, kończymy rozwijanie sieci tlenowej, elektrycznej i teleinformatycznej, a wkrótce też zakończymy prace związane z zabudową tego miejsca. Na powierzchni 600 mkw. będziemy montować łóżka respiratorowe. Na parterze planujemy dwa miejsca nadzoru na pacjentami i izbę przyjęć. Na piętrach I-IV, gdzie będą pojedyncze izby, koncentrujemy się na instalacji tlenowej, a także na modyfikacji sieci teleinformatycznej przyzywowej. Na zewnątrz budynku przygotowujemy miejsca posadowienia zbiorników tlenowych – jednego 11-tonowego i dwóch dwutonowych. Przygotowujemy miejsca na ustawienie agregatów do zasilania awaryjnego. Budowane są także śluzy pomiędzy tzw. częściami czystymi i brudnymi – powiedział Kowalik.
Pełnomocnik zaznaczył, że praktycznie zakończone zostało tworzenie magazynu środków medycznych, cały czas spływa sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych, mają jeszcze zostać dostarczone respiratory, kardiomonitory i łóżka. W przygotowaniu pomieszczeń przeznaczonych do adaptacji zaangażowani są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Trudne przedsięwzięcie logistyczne
Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak poinformował, że szpital w Radziejowie ma sześciotonowy zbiornik tlenowy, a we współpracy z PGZ powstaną kolejne dwa zbiorniki – dziesięciotonowy i pięciotonowy. Doprowadzona zostanie też instalacja tlenowa.
Dyrektor radziejowskiego szpitala Sebastian Jankiewicz zaznaczył, że inwestycja w jego placówce będzie trudnym przedsięwzięciem logistycznym, gdyż w odróżnieniu od szpitala w Ciechocinku cały czas są leczeni pacjenci covidowi. Podał, że liczba łóżek w szpitalu zwiększy się ze 142 do 205 i każde będzie miało zabezpieczenie tlenowe.
Zobacz także
Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy
2020-12-01, 20:35Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardiologiczna. Tak wygląda teraz życie 66-letniego pana Aleksandra, który 7… Czytaj dalej »
Właściciele lokali gastronomicznych i klubów fitness mogą już składać wnioski o samorządowe granty
2020-12-01, 18:40Rozpoczął się nabór wniosków o dotacje dla branży gastronomicznej i fitness na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy. O wsparciu kujawsko-pomorskich przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa zdecydował… Czytaj dalej »
Wtorkowy raport resortu zdrowia. Dlaczego najwięcej zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem? [wideo]
2020-12-01, 15:56Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia ws. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykazał ich najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim - 1214. Większość stanowią pozytywne wyniki testów zleconych przez lekarzy POZ, ale pojawiły… Czytaj dalej »
Od 2 grudnia szybkie testy we wszystkich karetkach naszego województwa
2020-12-01, 11:48- Do środy 2 grudnia wszystkie karetki na Kujawach i Pomorzu mają być wyposażone w testy antygenowe na koronawirusa - zapowiada rzecznik wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Akcja „Bezpieczna kolej”. Czy łatwo w pociągu o zakażenie?
2020-11-30, 17:38W czasie epidemii bezpieczeństwo nabiera wyjątkowego znaczenia i zależy nam na tym, aby pasażerowie rzeczywiście czuli się bezpiecznie - mówi Adam Musiał - dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590