Opiekunowie na kwarantannie, a terytorialsi na służbie w domu dziecka
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z naszego regionu zajmowali się podopiecznymi Domu Dziecka w Gostycynie. Zastąpili opiekunów, którzy trafili na kwarantannę. Grali z dziećmi w piłkę, uczyli się, gotowali.
Do Domu Dziecka a Gostycynie trafiło 3 żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Trzynastu wychowanków zyskało więc nową ciocie i dwóch wujków. Oddelegowana do tej placówki została m.in. szer. Marzena Karczewska, która na co dzień jest wychowawcą w Domu Dziecka Słoneczna Przystań w Kołdrąbiu.
- Wzbudziliśmy duże zainteresowanie wychowanków, tym bardziej, ze byliśmy w mundurach. Dzieci pytały, co tu robimy, jak długo zostaniemy. Jeden chłopiec zapytał mnie, czy będę z nim spała. Starsza dziewczyna poprosiła o pomoc w ugotowaniu zupy grzybowej na zajęcia praktyczne do szkoły. Nasze wsparcie było wszechstronne: od pomocy w czynnościach higienicznych, w nauce zdalnej, po grę w piłkę, w ping - ponga.
Z ciocią Marzeną, był także wujek Dariusz, na co dzień pracownik firmy farmaceutycznej, a także wujek Natan, student wydziału ekonomicznego a Uniwersytecie Gdańskim.
We wspomnianej instytucji przebywają obecnie dzieci od 3 do 17 roku życia. Zostali tam umieszczeni decyzją Sądów Rodzinnych. Kilkoro z nich posiada orzeczenia o upośledzeniu lekkim lub umiarkowanym.
Żołnierze z Gostycyna już wrócili, obecnie inna grupa została oddelegowana do pomocy w Domu Dziecka w Żalnie.
Zobacz także
Wierni przyjdą do księdza albo go zaproszą. Kolęda podczas epidemii inna niż zwykle
2020-12-05, 07:34Od decyzji biskupa zależy w jakiej formie odbędzie się lub nie wizyta duszpasterska. O tym jak na Pomorzu i Kujawach będzie wyglądała kolęda na razie wiadomo niewiele. Czytaj dalej »
Pogrzeby w czasie pandemii. Zgodne z procedurą, trudne dla bliskich
2020-12-04, 14:22Samotne umieranie w szpitalu, brak możliwości pożegnania z bliskimi - to dla wielu największy dramat związany z koronawirusem. Czytaj dalej »
Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii
2020-12-04, 06:20Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne problemy oddechowe. Takie osoby po chorobie muszą korzystać z rehabilitacji… Czytaj dalej »
Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu
2020-12-03, 16:21Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Ten fakt potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590