„Chcą mieszać w garach, a nie betoniarach". Branża gastronomiczna protestuje [wideo]
Około 100 osób uczestniczyło w Toruniu w kolejnym proteście branży gastronomicznej. Właściciele i pracownicy restauracji, pubów i innych punktów przekonują, że w turystycznym mieście, jakim jest Toruń, restrykcje spowodowane epidemią będą jeszcze bardziej dotkliwe.
Manifestacja rozpoczęła się na Rynku Nowomiejskim. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca pod pomnik Mikołaja Kopernika, a później przed Urząd Marszałkowski. Mieli ze sobą m.in. urnę symbolizującą śmierć branży gastronomicznej. Przekonywali o ogromnych skutkach zamknięcia branży w takich miastach jak Toruń, które żyją z turystyki i studentów. Wskazywali na długotrwałe zamknięcie swoich biznesów oraz cykliczność problemów, gdyż pierwszy raz ucierpieli już wiosną. Informowali o zagrożeniu tysięcy miejsc pracy w sektorze gastronomiczno-hotelarsko-turystycznym.
Organizatorzy protestu apelowali o kulturalne skandowanie haseł, powstrzymanie się od wulgaryzmów i dostosowanie do obostrzeń związanych ze stanem epidemii. Wznosili różne hasła m.in. „chcemy mieszać w garach, a nie betoniarach" czy "Mateusz co ty zrobiłeś, toruńskie gastro uśpiłeś".
Przed Urząd Marszałkowski do protestujących wyszedł marszałek województwa Piotr Całbecki. Poinformował, że władze województwa przeznaczą na pomoc gastronomii 20 mln zł ze środków z RPO. Do tego konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Marszałek zapewnił jednak, że będą czynione starania, aby wytłumaczyć niezwykle trudną sytuację tej branży w takich regionach jak woj. kujawsko-pomorskie, gdzie m.in. Toruń jest uzależniony w dużej mierze od turystyki. Dodał, że w pełni rozumie postulaty protestujących i nie uchyla się od rozmowy z nimi. Zadeklarował chęć współpracy i dialogu, ale podkreślał również, że większość instrumentów w tej mierze ma państwo, ma rząd.
Zobacz także
Mikołaj Kopernik apeluje: Załóż maseczkę! Toruńska kampania „Ustrzeż się przed zakażeniem” [wideo]
2020-11-07, 18:15Znani torunianie, którzy przechorowali COVID-19 przypominają mieszkańcom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. W ramach miejskiej kampanii „Ustrzeż się przed zakażeniem” nagrano krótkie filmy. Czytaj dalej »
IKEA zamknęła sklepy stacjonarne. Sklepy meblowe wypadły z rozporządzenia
2020-11-07, 16:35Część sklepów meblowych od soboty zamknęła salony stacjonarne. Rozporządzenie Rady Ministrów - inaczej niż przewidywał projekt - nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych od 7 listopada ograniczeń w galeriach handlowy… Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorscy żołnierze Terytorialsi pomogą w monitoringu łóżek
2020-11-06, 18:40W województwie kujawsko-pomorskim, 54 żołnierzy, w 27 szpitalach będzie wspierać lecznice w sprawnej aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Żołnierze zostaną skierowani do zainteresowanych pomocą placówek od 9.11.2020, od godz… Czytaj dalej »
Żołnierze szkoleni przez pielęgniarki. Będą pomagać w zakładach leczniczych i DPS-ach
2020-11-06, 12:11Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w zakładach opieki lekarskiej i domach pomocy społecznej. Czytaj dalej »
Ozdrowieniec może oddać osocze kilka razy i uratować kilka osób [wywiad]
2020-11-06, 10:05- Chorych na Covid-19, którzy trafiają do szpitali jest coraz więcej, więc mocno rośnie też zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Podane we wczesnej fazie choroby może być bardzo skuteczne - mówi Paweł Wojtylak. Dyrektor Regionalnego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590