„Chcą mieszać w garach, a nie betoniarach". Branża gastronomiczna protestuje [wideo]
Około 100 osób uczestniczyło w Toruniu w kolejnym proteście branży gastronomicznej. Właściciele i pracownicy restauracji, pubów i innych punktów przekonują, że w turystycznym mieście, jakim jest Toruń, restrykcje spowodowane epidemią będą jeszcze bardziej dotkliwe.
Manifestacja rozpoczęła się na Rynku Nowomiejskim. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca pod pomnik Mikołaja Kopernika, a później przed Urząd Marszałkowski. Mieli ze sobą m.in. urnę symbolizującą śmierć branży gastronomicznej. Przekonywali o ogromnych skutkach zamknięcia branży w takich miastach jak Toruń, które żyją z turystyki i studentów. Wskazywali na długotrwałe zamknięcie swoich biznesów oraz cykliczność problemów, gdyż pierwszy raz ucierpieli już wiosną. Informowali o zagrożeniu tysięcy miejsc pracy w sektorze gastronomiczno-hotelarsko-turystycznym.
Organizatorzy protestu apelowali o kulturalne skandowanie haseł, powstrzymanie się od wulgaryzmów i dostosowanie do obostrzeń związanych ze stanem epidemii. Wznosili różne hasła m.in. „chcemy mieszać w garach, a nie betoniarach" czy "Mateusz co ty zrobiłeś, toruńskie gastro uśpiłeś".
Przed Urząd Marszałkowski do protestujących wyszedł marszałek województwa Piotr Całbecki. Poinformował, że władze województwa przeznaczą na pomoc gastronomii 20 mln zł ze środków z RPO. Do tego konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Marszałek zapewnił jednak, że będą czynione starania, aby wytłumaczyć niezwykle trudną sytuację tej branży w takich regionach jak woj. kujawsko-pomorskie, gdzie m.in. Toruń jest uzależniony w dużej mierze od turystyki. Dodał, że w pełni rozumie postulaty protestujących i nie uchyla się od rozmowy z nimi. Zadeklarował chęć współpracy i dialogu, ale podkreślał również, że większość instrumentów w tej mierze ma państwo, ma rząd.
Zobacz także
Chcą powrotu widzeń w więzieniach. Nie widzieli bliskich od wakacji lub dłużej
2021-05-08, 13:17Rodziny osób przebywających w więzieniach apelują o przywrócenie widzeń. Zakaz bezpośrednich odwiedzin w aresztach i zakładach karnych związany jest z panującą pandemią koronawirusa. Czytaj dalej »
Rodziny zmarłych na COVID-19 kontra szpital w Toruniu: śledztwo umorzone
2021-05-05, 18:16Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - ustaliło Polskie Radio PiK. W kwietniu ubiegłego roku szpital był jednym z największych ognisk… Czytaj dalej »
Drugi punkt szczepień masowych w Bydgoszczy: BCTW Myślęcinek
2021-05-05, 07:46Od środy, 5 maja zaczął działać drugi w Bydgoszczy - po Fordonie - punkt szczepień powszechnych. Punkt jest zlokalizowany w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku. Jego operatorem jest Asklepios medica. Czytaj dalej »
Rekordowa liczba chętnych, szczepionki się kończą. Akcja potrwa dzień krócej
2021-05-03, 16:00Sprawdziły się nasze informacje, że akcja pod hasłem „Zaszczep się w majówkę' w Kujawsko-Pomorskiem potrwa krócej o jeden dzień. Zainteresowanie było tak wielkie, że zabrakło szczepionek. Czytaj dalej »
Działki letniskowe coraz bardziej popularne. Polataliśmy nad nimi dronem [wideo, zdjęcia]
2021-05-02, 07:45Dwie trzecie ankietowanych przez sieć biur nieruchomości Metrohouse agentów obserwuje w czasie pandemii znaczący wzrost zainteresowania działkami letniskowymi. Większość zapytań dotyczy działek w cenie do 50 tys. zł. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590