Dr Rajewski: Cieszę się ze szczepionki, ale jestem ostrożnym optymistą [rozmowa]
- Testy antygenowe drugiej generacji pozwalają znacznie skracać czas diagnostyki - z kilku, kilkunastu godzin do kilkunastu minut. Stosowane są obecnie na Izbach Przyjęć, czy SOR-ach, by różnicować w szybki sposób pacjentów zakażonych i przekazywać ich dalej – opowiada dr Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Magda Jasińska: Cały czas statystyki, dotyczące ilości zakażonych, nie są najlepsze. Wczoraj mieliśmy co drugą osobę testowaną z wynikiem dodatnim, dziś sytuacja wygląda trochę lepiej.
- Trzeba wziąć pod uwagę, że był weekend, były święta, a wtedy testujemy znacznie mniej. Nie funkcjonują poradnie POZ, więc testów jest mniej zlecanych.
Czyli nie jest Pan optymistą?
- Jeszcze nie, a w zasadzie jestem ostrożnym optymistą, jeżeli chodzi o najbliższe tygodnie i miesiące.
Jak powinniśmy w tej chwili testować? Czy jest Pan za wykorzystaniem szybkich testów antygenowych drugiej generacji?
- One weszły już do użycia, są rekomendowane, szczególnie tam, gdzie potrzebujemy szybkiego wyniku, czyli w SOR-ach, w Izbach Przyjęć – na pierwszym poziomie zabezpieczenia szpitalnego, by różnicować w sposób szybki i wiarygodny pacjentów zakażonych i przekazywać ich dalej do szpitali drugiego czy trzeciego poziomu, lub innego szpitala, jeśli wykluczymy zakażenie. Brakuje miejsc izolowanych, więc testy antygenowe pozwalają znacznie skracać czas diagnostyki z kilku, kilkunastu godzin do kilkunastu minut. Mogą też być wykorzystywane przez zespoły ratownictwa medycznego, które są wzywane do pacjentów, np. z gorączką, kaszlem. Wtedy można wykonać taki test na miejscu czy w karetce i wiedzieć, czy pacjenta przewieźć do pierwszego poziomu zabezpieczenia, do drugiego czy trzeciego.
Wyniki testów antygenowych drugiej generacji są wprowadzane do statystyk?
- Tak. Podkreślam, że muszą to być testy drugiej generacji, czyli nie z początku pandemii - z kwietnia - o bardzo słabej czułości, swoistości. Druga generacja to są testy oparte o wykrywanie antygenu SARS-CoV-2, które zostały wprowadzone we wrześniu 2020 roku. Jak rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia - dopuszczalne jest stosowanie tych testów antygenowych, które mają czułość powyżej 80 proc. i swoistość powyżej 97 proc. w porównaniu do metody genetycznej. Jest kilka testów, które spełniają te warunki i takie są dopuszczone do diagnostyki.
Ucieszyła Pana informacja, że jest już szczepionka?
- Jak najbardziej jest to radosna nowina, aczkolwiek tutaj jestem ostrożnym optymistą, bowiem preparat jest jak na razie w trzeciej fazie badań klinicznych. Oczywiście podkreślana jest jego skuteczność powyżej 90 proc. wśród czterdziestu kilku tysięcy przebadanych osób, podała to też duża firma Pfizer - o uznanej renomie. Czekajmy więc, jak będzie zarejestrowana, wprowadzona i dostępna. Najwcześniej może być dostępna wiosną 2021 r. (...)
Zobacz także
Jan Szopiński: Szczepienia już trwają, ale jest jeszcze wiele pytań [rozmowa]
2021-01-07, 11:18- Jestem wdzięczny Polskiemu Radiu PiK za to, że opublikowali Państwo na radiopik.pl listę punktów, w których mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli zostać zaszczepieni - mówił poseł Lewicy Jan Szopiński, który… Czytaj dalej »
Nowoczesny oddział dla chorych z COVID-19. W szpitalu w Mogilnie [zdjęcia]
2021-01-06, 09:1649 łóżek ma oficjalnie otwarty we wtorek oddział wewnętrzny szpitala w Mogilnie. - Trudno teraz będzie znaleźć inny oddział, tak dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt, jak respiratory, kardiomonitory i inne urządzenia ratujące… Czytaj dalej »
Toruń: lekarze specjaliści czekają na ozdrowieńców w pocovidowej poradni
2021-01-05, 14:00Pierwsza w regionie poradnia postcovidowa już przyjmuje pacjentów. Kompleksowe wsparcie w dochodzeniu do zdrowia dla osób po przejściu COVID -19 oferuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Czytaj dalej »
Znane osoby zaszczepione poza kolejką. Kto za to odpowiada? Kto przeprosi?
2021-01-05, 11:00Poseł Tomasz Latos, który był dziś (05.01.) gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że dziwi się, iż ze strony osób odpowiedzialnych za aferę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym nie padło słowo przepraszam. Czytaj dalej »
Do szczepień zgłosiło się 70 proc. załogi szpitala. Kolejne szczepionki już jadą
2021-01-04, 06:51Kolejne szczepionki przeciw COVID-19 trafią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu w poniedziałek (4 grudnia). Będzie ich 540. Dotychczas w placówce zaszczepiono 300 osób z personelu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590