Żołnierze szkoleni przez pielęgniarki. Będą pomagać w zakładach leczniczych i DPS-ach
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w zakładach opieki lekarskiej i domach pomocy społecznej.
Pilotażowy kurs, trwający przez trzy dni, jest prowadzony przez wykwalifikowane pielęgniarki i psychologa. Uczestnicy mają opanować podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi niezbędne do wykonywania takich zadań, jak karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Mają też nauczyć się współpracy z personelem medycznym w zakresie planu opieki nad pacjentem, nawiązywania i utrzymywania kontaktu z osobami w wieku starszym i pacjentami niesamodzielnymi.
- Do tej pory w DPS-ach nasi żołnierze wykonywali głównie takie zadania jak: ewakuacja, pobieranie wymazów, wsparcie logistyczne, dekontaminacja. Jednak zdarzały się przypadki, gdzie sytuacja była na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel w opiece nad podopiecznymi w czynnościach takich jak mycie, karmienie czy sprzątanie – informuje komendant CSWOT płk Krzysztof Leszczyński. - Kurs nie ma na celu zastąpienia kursów opiekunów medycznych, trwających rok i kompleksowo przygotowujących uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi. Kurs powstał w odpowiedzi na potrzeby wsparcia służby zdrowia - tłumaczy.
Pierwszy dzień szkolenia to zajęcia teoretyczne z zakresu psychologii oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności w zakresie opieki nad osobami starszymi i leżącymi, a kolejne dwa dni to ćwiczenia praktyczne. - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają społeczeństwo w zwalczaniu i łagodzeniu skutków pandemii od marca 2020 r. Obecnie realizują operację pod kryptonimem „Trwała odporność", której cele można zamknąć w pięciu słowach: zapobiegaj, identyfikuj, izoluj, wspieraj, przywracaj. Ich działanie ukierunkowane jest na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów - informuje rzeczniczka CSWOT Sumita Mira Morzyńska.
Zobacz także
Wojewoda zamyka dzienne domy, kluby seniora, warsztaty terapii zajęciowej
2020-10-21, 11:08Działalność stacjonarna placówek pomocowych dla seniorów i osób niepełnosprawnych na terenach włączonych do czerwonej strefy na Kujawach i Pomorzu od środy jest zawieszona. Jak dowiedziało się Polskie Radio PiK, taką decyzję… Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie: Grudziądz - 11 szkół zamkniętych, Włocławek - SOR znowu działa
2020-10-21, 09:32Kolejne grudziądzkie szkoły podstawowe - numer 4, 8, 12 i 21 przeszły od środy na zdalny tryb nauczania. We Włocławku - zamknięty w poniedziałek SOR - znowu działa. Czytaj dalej »
Czy studenci Collegium Medicum UMK pomogą w opiece nad pacjentami z COVID-19?
2020-10-20, 20:50Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że wojewodowie będą mogli powołać do szpitali studentów medycyny, doktorantów czy absolwentów, którzy jeszcze nie podeszli do egzaminów. A uczelnie medyczne będą zobowiązane przekazać listę… Czytaj dalej »
Ognisko koronawirusa w DPS-ie w Bożenkowie. Zakażenia wśród pensjonariuszy i personelu
2020-10-20, 19:45Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 55 osób z Domu Pomocy Społecznej w Bożenkowie. Pozytywne wyniki zanotowano u 30 pensjonariuszy i 25 osób z personelu. Czytaj dalej »
Zmianowość i praca zdalna. Zmiany w Urzędzie Miejskim w Świeciu nad Wisłą
2020-10-20, 18:45W związku z zachorowaniami pracowników i obowiązkową kwarantanną w świeckim urzędzie miejskim wprowadzona została zmianowość i praca zdalna. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590