Dr Rajewski: - Coraz bliżej niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń
- Obecnie pacjenci z Covid - 19 chorują dużo poważniej, niż ci z wiosennego ataku koronawirusa. Potrzebujemy więcej miejsc, leków, tlenu, respiratorów. System może tego nie wytrzymać - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant z dziedziny chorób zakaźnych w rozmowie z Magdą Jasińską.
Magda Jasińska: Stało się. Mamy prawdziwy lockdown, mamy nowe zaostrzenia od soboty. Pana zdaniem, te zaostrzenia są wcelowane w punkt, czyli mogą zatrzymać wzrost zakażeń?
Dr Paweł Rajewski: Oczywiście, że mogą, ale pamiętajmy, że nie mamy jeszcze prawdziwego lockdownu, tylko częściowy lockdown. Nie jesteśmy zamrożeni w domach, jedynie część gałęzi gospodarki stanęła. Stało się to, o co postulowałem od dawna, czyli szkoły, dzieci z klas I- III, które są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa, przeszły na naukę zdalną. Nie była dla mnie zrozumiała decyzja o nauce zdalnej czy hybrydowej wprowadzona od IV klasy, podczas gdy młodsze dzieci chodziły do szkoły. Wracając do obostrzeń - mają spowodować zmniejszenie liczby nowych przypadków.
Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń na dobę, zakażeń objawowych - bo o takich mówię, bo my takich pacjentów testujemy - z objawami klinicznymi. Natomiast tych zakażeń bezobjawowych jest kilka razy więcej, podejrzewam, że nawet 10 razy więcej.
Większość z pacjentów wymaga hospitalizacji, a niestety, przy magicznej liczbie 30 tysięcy służba zdrowia w Polsce może tego nie wytrzymać, może po prostu zabraknąć miejsc. Jesienią mamy pacjentów dużo poważniej chorych, niż to było na wiosnę: wymagają podawania tlenu, osocza, leków, wspomagania respiratorami. Przeciętny czas hospitalizacji pacjenta z Covid - 19 w stadium II czy III, wynosi około 10 dni. Te łóżka nie rotują zatem tak szybko (...).
Więcej w materiale Magdy Jasińskiej.
Zobacz także
Sanepid dziękuje za pomoc samorządom i wolontariuszom
2020-10-20, 16:45Informatycy, urzędnicy, a nawet żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy dziękuje za odzew na apel o pomoc. Pandemia koronawirusa uderzyła również w jej kadry. W konsekwencji brakuje… Czytaj dalej »
Długie kolejki po wymaz. Gdzie można zrobić test? [lista punktów, godziny otwarcia]
2020-10-20, 15:53Nawet kilka godzin trzeba czekać w niektórych punktach w Bydgoszczy w kolejce po wymaz w kierunku Covid-19. Czytaj dalej »
Biskup włocławski zakażony koronawirusem
2020-10-20, 14:36Biskup włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała diecezja. Ordynariusz pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia. Czytaj dalej »
Biskup Bogdan Wojtuś nie żyje. Przegrał walkę z koronawirusem
2020-10-20, 14:29Zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był w szpitalu w Poznaniu. Miał potwierdzone zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Inowrocław: Solanki i szpital - tam wykryto nowe ogniska koronawirusa
2020-10-20, 13:21Potwierdziła się informacja o ognisku koronawirusa w inowrocławskich Solankach. Nowe przypadki Covid-19 są również w Wielospecjalistyczny Szpitalu im. dra L. Błażka. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590