Dr Rajewski: - Coraz bliżej niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń
- Obecnie pacjenci z Covid - 19 chorują dużo poważniej, niż ci z wiosennego ataku koronawirusa. Potrzebujemy więcej miejsc, leków, tlenu, respiratorów. System może tego nie wytrzymać - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant z dziedziny chorób zakaźnych w rozmowie z Magdą Jasińską.
Magda Jasińska: Stało się. Mamy prawdziwy lockdown, mamy nowe zaostrzenia od soboty. Pana zdaniem, te zaostrzenia są wcelowane w punkt, czyli mogą zatrzymać wzrost zakażeń?
Dr Paweł Rajewski: Oczywiście, że mogą, ale pamiętajmy, że nie mamy jeszcze prawdziwego lockdownu, tylko częściowy lockdown. Nie jesteśmy zamrożeni w domach, jedynie część gałęzi gospodarki stanęła. Stało się to, o co postulowałem od dawna, czyli szkoły, dzieci z klas I- III, które są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa, przeszły na naukę zdalną. Nie była dla mnie zrozumiała decyzja o nauce zdalnej czy hybrydowej wprowadzona od IV klasy, podczas gdy młodsze dzieci chodziły do szkoły. Wracając do obostrzeń - mają spowodować zmniejszenie liczby nowych przypadków.
Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń na dobę, zakażeń objawowych - bo o takich mówię, bo my takich pacjentów testujemy - z objawami klinicznymi. Natomiast tych zakażeń bezobjawowych jest kilka razy więcej, podejrzewam, że nawet 10 razy więcej.
Większość z pacjentów wymaga hospitalizacji, a niestety, przy magicznej liczbie 30 tysięcy służba zdrowia w Polsce może tego nie wytrzymać, może po prostu zabraknąć miejsc. Jesienią mamy pacjentów dużo poważniej chorych, niż to było na wiosnę: wymagają podawania tlenu, osocza, leków, wspomagania respiratorami. Przeciętny czas hospitalizacji pacjenta z Covid - 19 w stadium II czy III, wynosi około 10 dni. Te łóżka nie rotują zatem tak szybko (...).
Więcej w materiale Magdy Jasińskiej.
Zobacz także
Handlowcy: przygotowana wcześniej lista usprawni świąteczne zakupy
2020-11-29, 06:20Lista rzeczy do kupienia, zakupy w pojedynkę i najlepiej robione w środku dnia - to sposób na sprawne i bezpieczne zakupy świąteczne po otwarciu galerii handlowych - wskazują organizacje branży handlowej w poradniku 'Jak zaplanować… Czytaj dalej »
Protest bydgoskich przedsiębiorców. We własnej sprawie i w sprawie kobiet [wideo]
2020-11-28, 15:00Na sprawiedliwe wsparcie różnych branż cierpiących z powodu pandemii koronawirusa liczą uczestnicy sobotniego protestu w Bydgoszczy. Przez miasto przejechało kilka oflagowanych aut. Czytaj dalej »
Możliwość wykonywania szybkich testów antygenowych także w karetce
2020-11-27, 13:05- Testy antygenowe na obecność koronawirusa trafią do ratowników medycznych w najbliższych dniach - powiedział Polskiemu Radiu PiK Krzysztof Wiśniewski - rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Radni proszą o pomoc dla szpitala w Grudziądzu. List do marszałka Całbeckiego
2020-11-26, 12:18Grudziądzcy radni jednym głosem proszą marszałka o pomoc dla specjalistycznego szpitala w Grudziądzu. Przewodniczący wszystkich klubów wspólnie ponad podziałami napisali list do Piotra Całbeckiego. Czytaj dalej »
Sektor turystyczny, hotelarski, organizacji targów… Ostatni moment na wniosek do ZUS
2020-11-25, 13:45Niecały tydzień - do 30 listopada - mają czas na złożenie wniosku przedsiębiorcy, którzy chcą być zwolnieni ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień tego roku. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590