Jedna osoba ratuje aż trzech chorych! Kto i kiedy może oddać osocze? [telefony]
Chorych na Covid-19 jest coraz więcej, więc wciąż ponawiane są apele do ozdrowieńców o zgłaszanie się w celu oddania osocza. To nic nie kosztuje, a może uratować życie.
Od początku pandemii zgłosiło się ok. 130 ozdrowieńców, od których pobrano ok. 200 donacji osocza. Z każdego takiego pobrania uzyskuje się 3 dawki leku, co oznacza, że pomoc uzyskało około 600 chorych na Covid-19.
Wykorzystanie przeciwciał zawartych w surowicy krwi ozdrowieńców, to jedna z metod wspomagania leczenia chorych na Covid-19. Stosowanie terapii osoczem nie jest nową metodą, bo wykorzystywano ją już podczas epidemii odry, polio i grypy.
Dotychczasowe badania skuteczności terapii osoczem ozdrowieńców podczas obecnej pandemii wskazują, że wspiera ona powrót chorych do zdrowia i zmniejsza śmiertelność.
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że osocze można pobrać od ozdrowieńców 28 dni po ustąpieniu objawów choroby lub zakończenia izolacji. To oznacza, że obecnie pobierane jest osocze od osób, które chorowały miesiąc temu, a tych było wówczas znacznie mniej niż obecnie. Stąd wciąż ponawiany apel do ozdrowieńców o zgłaszanie się w celu oddania osocza. To nic nie kosztuje, a może uratować życie.
KTO MOŻE ODDAĆ OSOCZE
Osoba, która jest w wieku 18-60 lat i chorowała na Covid-19 (lub zakażenie przeszła bezobjawowo), została uznana za wyleczoną i dobrze się czuje. Obecnie jest uznana za zdrową, czyli:
- od chwili ostatniego wymazu z nosogardzieli metodą RT PCR i uzyskania ujemnego wyniku upłynęło 14 dni;
- w przypadku osób, które chorowały na Covid-19 i nie miały badań kontrolnych metodą PCR minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji;
- miała stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 bez objawów COVID-19, a od dodatniego testu na obecność przeciwciał minęło co najmniej 14 dni (bez testu kontrolnego metodą PCR).
- w przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników
- w jej przypadku nie istnieją przeciwwskazania do oddawania krwi
- wyrazi pisemną zgodę na wykorzystanie osocza.
KONTAKT DO ODDZIAŁÓW REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA
Bydgoszcz - tel. 52 3221873
Toruń - 570 587 214
Brodnica - 56 493 19 83
Grudziądz - 56 642 34 46
Inowrocław - 52 354 53 28
Włocławek - 54 234 69 59
Zobacz także

Polski ksiądz w Paragwaju: porządku pilnuje wojsko i policja
2020-04-12, 15:31Zostańmy w domu na święta. Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego przerwanie dotychczasowego reżimu i narodowej kwarantanny może skutkować gwałtownym wzrostem liczby chorych. A jak jest w innych krajach? Czytaj dalej »

Kujawsko-pomorscy lekarze uczestniczyli w wideokonferencji z medykami z Wuhan
2020-04-11, 19:00Lekarze z województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczyli w wideokonferencji z medykami z chińskiego Wuhan. Tematem było diagnozowanie i leczenie Covid-19, a także przeciwdziałanie pandemii. Czytaj dalej »

Strażak-ochotnik na kwarantannie. Jednostka OSP Papowo Toruńskie profilaktycznie wyłączona z działań
2020-04-11, 16:47Strażacy ochotnicy z Papowa Toruńskiego zostali wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych. Na wniosek sanepidu jeden ze strażaków został objęty kwarantanną. Czytaj dalej »

To będą inne święta. Nie tylko w ośrodku Fundacji „Światło”
2020-04-11, 14:00Nie mogą być razem, ale mogą zobaczyć się i usłyszeć. Pracownicy toruńskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji „Światło” nagrywają rodzinom swoich podopiecznych krótkie filmy. Czytaj dalej »

Prezydent Grudziądza: szpital w naszym mieście jest strategiczny dla regionu
2020-04-11, 12:45Szpital w naszym mieście jest strategiczny dla regionu — powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. Ocenił współpracę z wojewodą kujawsko-pomorskim w trakcie epidemii, jako bardzo dobrą i dającą nadzieję na przyszłość… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590