Dr Rajewski: Epidemia wymknęła się spod kontroli, konieczne ostre cięcie
- Dobowe liczby zakażeń koronawirusem w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10, bo testujemy obecnie osoby objawowe — mówi dr n. med. Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Dodaje, że luzowanie obostrzeń może być stopniowe, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone jednym cięciem.
Rajewski, który jest kujawsko-pomorskim wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych, ocenił, że za tydzień osób objawowych z zakażeniem koronawirusem będzie 2, 3, a może nawet 5 razy więcej.
- Trzeba powiedzieć wprost, że epidemia wymknęła się dziś spod kontroli. Musimy być przygotowani na wszystko.Tego można było się spodziewać, bo odmroziliśmy gospodarkę, rozpoczął się rok szkolny i akademicki. Na szczęście w naszym województwie są jeszcze miejsca dla chorych, ale są regiony w znacznie gorszej sytuacji. Jedynym sposobem jest więc wyhamowanie transmisji wirusa w społeczeństwie. Nie ukrywajmy jednak, że jeżeli teraz wprowadzimy, a później znów poluzujemy obostrzenia, to wzrost zakażeń znów nastąpi. Teraz jednak nie mamy wyjścia, bo inaczej doprowadzimy do niewydolności systemu ochrony zdrowia - powiedział Rajewski.
Dodał, że obecnie jesteśmy na takim etapie epidemii, w którym każdy z nas może być zakażony. - Moim zdaniem konieczne jest ostre cięcie. Oczywiście luzowanie obostrzeń może być etapowe, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone szybko i mocno. Proponuję np. zamknięcie wszystkich szkół na 4 tygodnie. Jeżeli tego nie możemy zrobić — to chociaż na dwa tygodnie, bo tyle czasu trzeba, żeby zobaczyć efekt - podkreślił Rajewski.
Wskazał, że walka z epidemią odbija się również na pacjentach, którzy nie są chorzy na Covid-19, bo znów trzeba m.in. odwoływać planowe zabiegi. Jako pozytywne uznał działanie polegające na tworzeniu większej liczby łóżek covidowych na drugim poziomie zabezpieczenia. - Tam po prostu lekarz specjalista może ubrać się w kombinezon ochronny i zbadać osobę zakażoną koronawirusem, która ma inne dolegliwości chorobowe. Bardzo istotne jest także tworzenie miejsc w izolatorach. W naszym regionie sytuacja jest komfortowa, bo już wiosną utworzyliśmy w sanatorium Orion w Ciechocinku izolatorium, jako jedni z pierwszych w kraju. Teraz je odtworzyliśmy, ale także rozwijamy kolejne w tej miejscowości - mówi lekarz.
Zobacz także
Jan Szopiński: Szczepienia już trwają, ale jest jeszcze wiele pytań [rozmowa]
2021-01-07, 11:18- Jestem wdzięczny Polskiemu Radiu PiK za to, że opublikowali Państwo na radiopik.pl listę punktów, w których mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli zostać zaszczepieni - mówił poseł Lewicy Jan Szopiński, który… Czytaj dalej »
Nowoczesny oddział dla chorych z COVID-19. W szpitalu w Mogilnie [zdjęcia]
2021-01-06, 09:1649 łóżek ma oficjalnie otwarty we wtorek oddział wewnętrzny szpitala w Mogilnie. - Trudno teraz będzie znaleźć inny oddział, tak dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt, jak respiratory, kardiomonitory i inne urządzenia ratujące… Czytaj dalej »
Toruń: lekarze specjaliści czekają na ozdrowieńców w pocovidowej poradni
2021-01-05, 14:00Pierwsza w regionie poradnia postcovidowa już przyjmuje pacjentów. Kompleksowe wsparcie w dochodzeniu do zdrowia dla osób po przejściu COVID -19 oferuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Czytaj dalej »
Znane osoby zaszczepione poza kolejką. Kto za to odpowiada? Kto przeprosi?
2021-01-05, 11:00Poseł Tomasz Latos, który był dziś (05.01.) gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że dziwi się, iż ze strony osób odpowiedzialnych za aferę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym nie padło słowo przepraszam. Czytaj dalej »
Do szczepień zgłosiło się 70 proc. załogi szpitala. Kolejne szczepionki już jadą
2021-01-04, 06:51Kolejne szczepionki przeciw COVID-19 trafią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu w poniedziałek (4 grudnia). Będzie ich 540. Dotychczas w placówce zaszczepiono 300 osób z personelu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590