Protesty przeciwko obostrzeniom związanym z koronawirusem
Bez masek na twarzach lub w siateczkach imitujących maseczki. Ponad 100 osób protestowało pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przeciwko obowiązkowi zakrywania ust i nosa. Podobny protest odbył się na Rynku Staromiejskim w Toruniu i na pl. Wolności we Włocławku.
Protestujący nie chcą nosić maseczek, bo ich zdaniem nie ma na to podstaw prawnych.
- Maseczka nie chroni mnie przed wirusem (...) Chodzi nie tylko o Polskę, chodzi o zastraszanie społeczeństwa, ponieważ takim się łatwo steruje - powiedziała jedna z uczestniczek protestu.
- Wirus jest, pandemii nie ma. Obostrzenia nie są adekwatne do skali zagrożenia - powiedział inny uczestnik.
Nieliczni mieli maseczki - jak mówili - w obawie przed mandatem.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej przywrócono od dziś w całym kraju, w związku gwałtownym przyrostem zachorowań na Covid-19.
25 uczestników manifestacji w Bydgoszczy zostało wylegitymowanych przez policję.
- Nałożone zostały 2 mandaty, w przypadku 18 osób sprawy będą kierowane do sądu - poinformowała mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.
W przypadku osób, które nie zakryły usta i nosa, a miały przy sobie stosowne zaświadczenie lekarskie, policjanci odstąpili od dalszego postępowania. Mandat za niezakrywanie ust i nosa może wynieść nawet 500 złotych.
Również w Toruniu policjanci spisywali osoby bez maseczek. Sprawy będą skierowane do sądu.
Symbolem protestu we Włocławku stały się lizaki. Osób jedzących policjanci nie legitymowali. Po spotkaniu na pl. Wolności uczestnicy protestu przemaszerowali ulicami Włocławka.
Ograniczamy pewną wolność i dowolność podejmowania decyzji niektórych obywateli - wbrew ich poglądom - właśnie dlatego, żeby ograniczyć zakres i rozprzestrzenianie się całej epidemii - mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do protestów osób, którym nie podobają się wprowadzane obostrzenia.
Morawiecki na konferencji prasowej był pytany o protesty osób, które nie wierzą w pandemię i sprzeciwiają się wprowadzanym obostrzeniom, a także o to, co by powiedział takim osobom i czy nie ma poczucia, że jest współodpowiedzialny za to, że takie ruchy w ogóle powstały. W tym kontekście przytoczono wypowiedzi szefa rządu, który mówił o odwrocie pandemii w prezydenckiej kampanii wyborczej.
- W społeczeństwie mamy osoby, które domagają się bardzo daleko idących restrykcji, zamykania gospodarki - tak jak to miało miejsce wiosną - i są to dość duże grupy, pewnie nasto-procentowe grupy naszych obywateli, a przecież szanujemy poglądy wszystkich obywateli, ale decyzje podejmujemy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i o to, co epidemiolodzy i wirusolodzy nam doradzają - odpowiedział premier.
Stwierdził też, że osób, które w ogóle nie wierzą w pandemię, jest bardzo niewiele. - Są wśród tych osób takie, które chcą ograniczyć pewne obostrzenia, chcą zmniejszyć restrykcyjność, nie podoba im się to, że trzeba w miejscach publicznych, czy w środkach komunikacji publicznej, czy w sklepach, czy w placówkach handlowych, nosić maseczkę. Nie podoba im się konieczność dezynfekcji. Ja bym w tym przypadku apelował do wszystkich, aby słuchali lekarzy. Słuchali tych wszystkich, którzy są specjalistami - powiedział.
- Komuś może się wydawać, że może jeździć pod prąd jakąś ulicą - jednak to stwarza zagrożenie dla innych i to jest ryzyko, którego nie powinniśmy podejmować. Dlatego ograniczamy pewną wolność i dowolność podejmowania decyzji niektórych obywateli - wbrew ich poglądom - właśnie dlatego, żeby ograniczyć zakres i rozprzestrzenianie się całej epidemii - podkreślił Morawiecki.
Premier przypomniał, że w maju i w czerwcu wszyscy domagali się uwalniania gospodarki i wówczas było spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Podkreślił przy tym, że obecnie fala zakażeń jest coraz większa. - Jestem przekonany, że znajdziemy i znajdujemy adekwatne sposoby, metody, aby ją ograniczać - podkreślał.
Zobacz także
Szkoły w Grudziądzu na kwarantannie. Już w czwartej wykryto zakażenia
2020-09-30, 08:15Koronawirus w kolejnej grudziądzkiej szkole. Zarażony jest uczeń Zespołu Szkół Technicznych. Czytaj dalej »
Nowoczesne laboratorium w sanepidzie. Można badać 5 razy więcej próbek
2020-09-30, 07:14Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy ma nowe laboratorium molekularne. Czytaj dalej »
77-letni pacjent z koronawirusem wożony od szpitala do szpitala. Dlaczego?
2020-09-29, 13:01- Prawdopodobnie błąd ludzki, a nie wada systemu organizacji pomocy, był przyczyną sytuacji, w której pacjent z Covid - 19 był wożony karetką między kilkoma szpitalami w regionie - powiedział Polskiemu Radiu PiK dr Paweł Rajews… Czytaj dalej »
Dramatyczna sytuacja kadrowa w szpitalu w Grudziądzu! Potrzeba 40 osób
2020-09-29, 12:00Brakuje personelu do opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Aby ratować sytuację, lecznica zawiesiła działalność dwóch oddziałów, a tamtejszą kadrę medyczną przeniosła na oddział zakaźny. Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie i szczegółowy raport wojewody: 152 przypadki
2020-09-28, 15:32W raporcie Ministerstwa Zdrowia z 28 września czytamy, że minionej doby w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 152 pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Z miast najwięcej zakażeń było w Toruniu, z powiatów - w… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590