Prezydent Grudziądza: skupimy się na edukowaniu i informowaniu mieszkańców
W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególnie rolę dbania o higienę i noszenia maseczek - powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. To miasto od soboty znajdzie się w czerwonej strefie obostrzeń covidowych.
Prezydent Glamowski podkreślił, że Grudziądz jest przygotowany do walki z epidemią.
- Mamy spory zapas środków ochronnych i dezynfekujących. W naszym szpitalu, który będzie szpitalem koordynującym, masowo wykonywane są badania na COVID-19. W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególną rolę dbania o higienę i noszenia maseczek. To bardzo istotny element w walce z epidemią - ocenił Glamowski.
Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól przyznał, że spodziewano się wejście Grudziądza i powiatu aleksandrowskiego do czerwonych stref obostrzeń covidowych.
- Jest to związane z dużymi ogniskami, które były w tych miejscach. W Grudziądzu chodzi o szpital, gdzie w ostatnich dniach było duże ognisko. Ono na szczęście jest już opanowane. Wejście miasta do czerwonej strefy w żaden sposób nie utrudnia funkcjonowania szpitala koordynacyjnego - podkreślił Mól.
Do 78 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Spośród nich 72 to pracownicy i sześciu pacjentów.
Szpital w Grudziądzu przez kilka ostatnich miesięcy z powodu epidemii funkcjonował jako jednoimienny zakaźny, a ostatnio prowadził leczenie na poziomach II i III – zakaźnym i wielospecjalistycznym. Teraz - co ogłoszono w czwartek - będzie szpitalem koordynującym w regionie.
Kierownictwo szpitala o ognisku zakażeń poinformowało 1 października. Do zakażeń doszło w tzw. czystej części szpitala, czyli niezakaźnej. Ognisko zakażeń rozwinęło się na bloku operacyjnym. Koronawirusa do lecznicy przeniosła zakażona pielęgniarka.
Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć na szpitalny oddział ratunkowy i inne oddziały. Początkowo zakażonych było 20 pracowników i czterech pacjentów, ale w kolejnych dniach wzrastała liczba osób, u których wykryto koronawirusa. (PAP)
Zobacz także

Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych
2021-04-19, 16:03- Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji i głównie będą to ulice handlowe - wskazuje CBRE. Czytaj dalej »

Masowe szczepienia w Świeciu: hala gotowa, na początek 400 osób dziennie
2021-04-19, 11:31Hala widowiskowo-sportowa w Świeciu jest gotowa, aby rozpocząć w niej masowe szczepienia. Będzie to jedyny taki obiekt w powiecie świeckim. Czytaj dalej »

Złapać oddech? Ważne, by go zatrzymać, wydłużyć. Po prostu to ćwiczyć!
2021-04-16, 07:53Skutki zakażenia koronawirusem są często długofalowe, niekiedy bywa potrzebna żmudna rehabilitacja. Bydgoskie Centrum Pulmunologii na różne sposoby pomaga pacjentom w powrocie do zdrowia. Proponuje między innymi ćwiczenia oddechowe… Czytaj dalej »

Spłonął mobilny punkt pobrań we Włocławku. Detektyw Rutkowski w akcji
2021-04-15, 19:54Włocławska policja prowadzi dochodzenie w sprawie podpalenia mobilnego punktu testów na koronawirusa. Kontener spłonął we wtorek (13.04.) w nocy przy ul. Broniewskiego. Detektyw Krzysztof Rutkowski oferuje nagrodę za pomoc w ujęciu… Czytaj dalej »

W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie
2021-04-15, 19:001732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstaną populacyjne punkty szczepień. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590