77-letni pacjent z koronawirusem wożony od szpitala do szpitala. Dlaczego?
- Prawdopodobnie błąd ludzki, a nie wada systemu organizacji pomocy, był przyczyną sytuacji, w której pacjent z Covid - 19 był wożony karetką między kilkoma szpitalami w regionie - powiedział Polskiemu Radiu PiK dr Paweł Rajewski.
- Taki przypadek, z punktu widzenia medycznego i etycznego, nie powinien mieć miejsca - podkreśla dr Paweł Rajewski, Wojewódzki Konsultant ds. Chorób Zakaźnych.
- Pacjent miał trafić pierwotnie, bezpośrednio do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, ale został przewieziony omyłkowo do innego szpitala, który, jak wynika z informacji lekarza dyżurnego, nie posiadał miejsca na OIOM- ie. Ten lekarz o tym mówił. Nie był też o tej sytuacji informowany sztab kryzysowy ani z konsultant wojewódzki, który w sytuacjach wątpliwych, decyzyjnych może wskazać miejsce dla tego pacjenta.
Przypomnijmy: chodzi o 77 - letniego chorego, którego wożono z Włocławka do Lipna, Rypina, ponownie do Włocławka, potem do Bydgoszczy i Grudziądza, by ostatecznie trafił do Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Dr Paweł Rajewski poinformował także, ze służby na bieżąco monitorują liczbę miejsc w szpitalach dla pacjentów z Covid - 19.
- Na pewno nie ma sytuacji w naszym województwie, że decyduje się, kogo podłączyć, kogo nie podłączyć do respiratora, bo ci, którzy wymagają intensywnej terapii otrzymują tę pomoc. Jeżeli nie ma akurat wolnego miejsca na poziomie drugim lub trzecim, to taki pacjent jest hospitalizowany na poziomie pierwszym zabezpieczenia, czyli w każdym szpitalu, a jeżeli wymaga respiratoroterapii, i u nas województwie by się zdarzyło, że nie ma takiego miejsca, może być przekazany również do innego województwa.
W najbliższym tygodniu ma zapaść decyzja czy do tzw. drugiego poziomu szpitali przyjmujących pacjentów z Covid-19 włączyć dwie dodatkowe placówki medyczne.
W weekend, wszystkie miejsca, łącznie z salami intensywnej opieki z respiratorami dla pacjentów z infekcją koronawirusa, były zajęte m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.
Zobacz także
Kawiarnie i restauracje bez tłoku. Klienci trochę się boją [wideo, zdjęcia]
2020-05-19, 20:38Mają ochotę na kawę poza domem, ale wciąż jeszcze trochę strach. Klienci bydgoskich restauracji na razie nie odwiedzają masowo lokali. Sporo się zmieniło - mówią pracownicy kawiarni i pizzerii. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem
2020-05-19, 18:37O jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem poinformowały we wtorek wieczorem służby wojewody. To mieszkaniec powiatu lipnowskiego. Jest też 8 nowych ozdrowieńców. Czytaj dalej »
Samoloty z transportem medycznym. Most powietrzny między Chinami i Bydgoszczą
2020-05-19, 08:44Międzynarodowy operator logistyczny Polfrost, na potrzeby swojego klienta - firmy Synoptis, zdecydował się na otwarcie nowego stałego mostu powietrznego między Chinami a Bydgoszczą. Wszystko po to, by zapewnić środki ochrony osobistej… Czytaj dalej »
Koronawirus w Polsce i w regonie: 139 zakażeń, 7 zgonów - jeden w Grudziądzu
2020-05-18, 18:50Covid-19 wciąż daje o sobie znać. Nadal najwięcej chorych leczy się na terenie województwa śląskiego, a obecnie najmniej zakażeń odnotowano na terenie zachodniopomorskiego. Czytaj dalej »
Ratowała ludzi i sama się zaraziła. Upamiętnienie zmarłej pielęgniarki w Toruniu
2020-05-18, 12:28Marszałek regionu zapowiedział wniosek do dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, by jedna z sal w nowym kompleksie lecznicy na Bielanach nosiła imię zmarłej Katarzyny Zawady. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590