77-letni pacjent z koronawirusem wożony od szpitala do szpitala. Dlaczego?
- Prawdopodobnie błąd ludzki, a nie wada systemu organizacji pomocy, był przyczyną sytuacji, w której pacjent z Covid - 19 był wożony karetką między kilkoma szpitalami w regionie - powiedział Polskiemu Radiu PiK dr Paweł Rajewski.
- Taki przypadek, z punktu widzenia medycznego i etycznego, nie powinien mieć miejsca - podkreśla dr Paweł Rajewski, Wojewódzki Konsultant ds. Chorób Zakaźnych.
- Pacjent miał trafić pierwotnie, bezpośrednio do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, ale został przewieziony omyłkowo do innego szpitala, który, jak wynika z informacji lekarza dyżurnego, nie posiadał miejsca na OIOM- ie. Ten lekarz o tym mówił. Nie był też o tej sytuacji informowany sztab kryzysowy ani z konsultant wojewódzki, który w sytuacjach wątpliwych, decyzyjnych może wskazać miejsce dla tego pacjenta.
Przypomnijmy: chodzi o 77 - letniego chorego, którego wożono z Włocławka do Lipna, Rypina, ponownie do Włocławka, potem do Bydgoszczy i Grudziądza, by ostatecznie trafił do Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Dr Paweł Rajewski poinformował także, ze służby na bieżąco monitorują liczbę miejsc w szpitalach dla pacjentów z Covid - 19.
- Na pewno nie ma sytuacji w naszym województwie, że decyduje się, kogo podłączyć, kogo nie podłączyć do respiratora, bo ci, którzy wymagają intensywnej terapii otrzymują tę pomoc. Jeżeli nie ma akurat wolnego miejsca na poziomie drugim lub trzecim, to taki pacjent jest hospitalizowany na poziomie pierwszym zabezpieczenia, czyli w każdym szpitalu, a jeżeli wymaga respiratoroterapii, i u nas województwie by się zdarzyło, że nie ma takiego miejsca, może być przekazany również do innego województwa.
W najbliższym tygodniu ma zapaść decyzja czy do tzw. drugiego poziomu szpitali przyjmujących pacjentów z Covid-19 włączyć dwie dodatkowe placówki medyczne.
W weekend, wszystkie miejsca, łącznie z salami intensywnej opieki z respiratorami dla pacjentów z infekcją koronawirusa, były zajęte m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.
Zobacz także
Nowe przepisy ws. leczenia Covid-19 niebezpieczne dla pacjentów? Jest list do ministra
2020-09-10, 15:00Diagnostyka koronawirusa w czasie teleporady u lekarza rodzinnego - nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia niepokoi lekarzy. - Te przepisy są niebezpieczne dla zdrowia pacjentów i ich otoczenia - komentują. Czytaj dalej »
Koronawirus w trzech sanatoriach! Burmistrz do kuracjuszy: Unikajcie fajfów
2020-09-10, 09:57Koronawirus ponownie pojawił się w Ciechocinku. Tym razem Covid-19 stwierdzono u 11 kuracjuszy aż trzech sanatoriów. Zaraziły się dotąd także trzy osoby z personelu. Czytaj dalej »
Znowu koronawirus w szkole! Pierwszy potwierdzony przypadek we Włocławku
2020-09-10, 07:37Zakażona jest jedna z pracownic Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Wienieckiej we Włocławku. Czytaj dalej »
Podejrzewasz u siebie Covid-19? Nie dzwoń do sanepidu, tylko do lekarza rodzinnego
2020-09-09, 14:46Lekarze rodzinni, także w trakcie teleporady, mogą zlecać testy na obecność koronawirusa. W środę (9 września) weszły w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w tej sprawie. Czytaj dalej »
SOR w Grudziądzu już działa. Był zamknięty po wizycie pacjenta z koronawirusem
2020-09-08, 12:41Grudziądzki SOR otwarty dla pacjentów. Oddział został zdezynfekowany po wizycie zakażonego pacjenta. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590