77-letni pacjent z koronawirusem wożony od szpitala do szpitala. Dlaczego?
- Prawdopodobnie błąd ludzki, a nie wada systemu organizacji pomocy, był przyczyną sytuacji, w której pacjent z Covid - 19 był wożony karetką między kilkoma szpitalami w regionie - powiedział Polskiemu Radiu PiK dr Paweł Rajewski.
- Taki przypadek, z punktu widzenia medycznego i etycznego, nie powinien mieć miejsca - podkreśla dr Paweł Rajewski, Wojewódzki Konsultant ds. Chorób Zakaźnych.
- Pacjent miał trafić pierwotnie, bezpośrednio do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, ale został przewieziony omyłkowo do innego szpitala, który, jak wynika z informacji lekarza dyżurnego, nie posiadał miejsca na OIOM- ie. Ten lekarz o tym mówił. Nie był też o tej sytuacji informowany sztab kryzysowy ani z konsultant wojewódzki, który w sytuacjach wątpliwych, decyzyjnych może wskazać miejsce dla tego pacjenta.
Przypomnijmy: chodzi o 77 - letniego chorego, którego wożono z Włocławka do Lipna, Rypina, ponownie do Włocławka, potem do Bydgoszczy i Grudziądza, by ostatecznie trafił do Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Dr Paweł Rajewski poinformował także, ze służby na bieżąco monitorują liczbę miejsc w szpitalach dla pacjentów z Covid - 19.
- Na pewno nie ma sytuacji w naszym województwie, że decyduje się, kogo podłączyć, kogo nie podłączyć do respiratora, bo ci, którzy wymagają intensywnej terapii otrzymują tę pomoc. Jeżeli nie ma akurat wolnego miejsca na poziomie drugim lub trzecim, to taki pacjent jest hospitalizowany na poziomie pierwszym zabezpieczenia, czyli w każdym szpitalu, a jeżeli wymaga respiratoroterapii, i u nas województwie by się zdarzyło, że nie ma takiego miejsca, może być przekazany również do innego województwa.
W najbliższym tygodniu ma zapaść decyzja czy do tzw. drugiego poziomu szpitali przyjmujących pacjentów z Covid-19 włączyć dwie dodatkowe placówki medyczne.
W weekend, wszystkie miejsca, łącznie z salami intensywnej opieki z respiratorami dla pacjentów z infekcją koronawirusa, były zajęte m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.
Zobacz także
Koronawirus: stan ciężki pacjentów szpitala we Włocławku
2020-09-12, 12:14W ciężkim stanie są pacjenci (13) szpitala we Włocławku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wieczorem 11 września, lecznica otrzymała wyniki 67 testów. 30 jest pozytywnych. Czytaj dalej »
Przyjęcia pacjentów wstrzymane! Koronawirus w szpitalu we Włocławku
2020-09-11, 09:47Szpital we Włocławku wstrzymał przyjęcia pacjentów na wszystkich oddziałach chorób wewnętrznych. U jednego z pracowników medycznych potwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Koronawirus opóźnił rozpoczęcie roku. Szkoła w Unisławiu znowu działa
2020-09-11, 08:45Szkoła podstawowa w Unisławiu znowu otwarta. W piątek (11 września) uczniowie po raz pierwszy w tym roku pojawią się w szkolnych ławkach. Czytaj dalej »
10 dni od początku roku szkolnego. Jaka jest sytuacja w naszym województwie?
2020-09-10, 18:32- To była dobra decyzja, by nauka w szkołach odbywała się w trybie stacjonarnym - tak pierwsze 10 dni nowego roku szkolnego podsumowuje kujawsko-pomorski kurator oświaty. Czytaj dalej »
Ile jest ognisk zakażenia koronawirusem w naszym województwie?
2020-09-10, 17:2913 ognisk zakażenia koronawirusem odnotowują w tej chwili, w 9 powiatach, służby sanitarne naszego regionu. Są wśród nich dwie nowe szkoły - poinformował na konferencji prasowej wojewody Marek Gralik Kujawsko-Pomorski Kurator Oś… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590