Nowe przepisy ws. leczenia Covid-19 niebezpieczne dla pacjentów? Jest list do ministra
Diagnostyka koronawirusa w czasie teleporady u lekarza rodzinnego - nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia niepokoi lekarzy. - Te przepisy są niebezpieczne dla zdrowia pacjentów i ich otoczenia – komentują.
Do tej pory było tak, że lekarz natychmiast reagował i polecał pacjentowi, co ma zrobić bądź często wykonywał te zadania za pacjenta. - Natomiast teraz lekarz powinien skierować pacjenta na badanie, czyli wystawić skierowanie. Nie może tego zrobić podczas pierwszej teleporady, może dopiero tak naprawdę podczas drugiej – mówi Szymon Kopa, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia i członek zarządu Federacji Porozumienia Zielonogórskiego. - Kolejnym warunkiem jest wystąpienie łącznie czterech objawów, które już wszyscy znamy, a duszność przecież jest wprost wskazaniem do wręcz interwencyjnego działania.
Jak dodaje Szymon Kopa, nie ma żadnego sensu, by to, co zostało opublikowane w rozporządzeniu, lekarz wykorzystywał w praktyce. - Jest teleporada i jest wskazanie na Covid-19, więc powinna być możliwość, żeby lekarz od razu skierował na wymaz. Jeżeli jest do tego duszność, to lekarz powinien kierować na wymaz plus do zamówić natychmiast specjalistyczny transport „covidowski" do pacjenta – tłumaczy.
Tymczasem – zgodnie z nowym rozporządzeniem - po pierwszej teleporadzie trzeba czekać na pojawienie się kolejnych objawów, a pacjent - potencjalny zakażony - jest poza kontrolą. Federacja napisała w tej sprawie list otwarty do ministra zdrowia, planowana jest także plakatowa akcja w przychodniach.
Zobacz także
Akcja: reanimacja! Przystąpili do działania, choć ryzykowali zdrowie i życie
2020-04-28, 08:04Strażak i żołnierz obrony terytorialnej nagrodzeni za odwagę przez prezydenta Torunia. Bartłomiej Opiłowski i Krzysztof Rzetelski nie zawahali się udzielić pomocy mężczyźnie, który zasłabł w samochodzie w okolicach szpitala zakaźnego… Czytaj dalej »
Fontanny bez wody. Aerozol wodno-powietrzny może być nośnikiem wirusa [zdjęcia]
2020-04-28, 07:05Urząd Miasta Bydgoszcz otrzymał od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy jasne zalecenia w sprawie wszelkiego rodzaju wodotrysków - nie zaleca się ich uruchamiania ze względu na możliwe niebezpieczeństwo przenoszenia… Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie: 483 osoby zakażone, wyzdrowiało 125 chorych
2020-04-27, 18:06Wojewoda kujawsko - pomorski podaje stan epidemiologiczny na dzień 27 kwietnia: u ilu osób stwierdzono wirusa, gdzie się leczą, ilu zakażonych przebywa w kwarantannie, ile zmarło. Czytaj dalej »
Tarcza antykryzysowa: jakie możliwości ma pracodawca? Co czeka pracownika?
2020-04-27, 17:02Rząd pracuje nad kolejną odsłoną tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o wsparcie przedsiębiorców w trudnym czasie. W projekcie znalazł się szereg udogodnień dla pracodawców, ale i pewne niedogodności dla pracowników, m.in. możliwość… Czytaj dalej »
Zamiast dziesięciu osobnych wymazów, jeden zmieszany. Testów będzie więcej?
2020-04-27, 13:17Jest pomysł jak zwiększyć liczbę testów na obecność koronawirusa w regionie! Marszałek województwa zwrócił się do sanepidu o opinię i zgodę na pobieranie próbek na Covid-19 w tak zwanym systemie niemieckim. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590