Opieka medyczna w czasach koronawirusa. Zwykle na odległość
Koronawirus odciął wielu ludzi od pomocy lekarskiej - wynika ze skarg kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta. Większość porad lekarskich odbywa się przez telefon. Wielu pacjentów to chwali, inni narzekają - m.in. na brak skierowań z przychodni na badana czy obawę niewystarczającej diagnozy bez zbadania pacjenta przez lekarza. Niektórzy nie mogą się dodzwonić do przychodni.
Hanna Krzyżanowska z Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy radzi, by zrobić odstępy w próbach połączenia z przychodnią, bo nieustanne wybieranie numeru całkowicie blokuje linię. Okazuje się, że nie mimo zachęt finansowych nie wszystkie przychodnie poszerzyły dostępność porad.
- Na pewno zaczęły działać duże przychodnie. Jeżeli chodzi o indywidualne gabinety, to w zależności od tego, jak ktoś miał sposobność otworzenia. Nie możemy zmusić lekarzy, żeby się „otwierali” i żeby przyjmowali pacjentów - powiedziała Hanna Krzyżanowska.
- Nasz lekarz specjalista był oddelegowany do pracy w szpitalu jednoimiennymi i nie mógł udzielać świadczeń. Po powrocie nadrabia ten kontrakt, ale już wiemy, że do końca roku będzie to niemożliwe, ponieważ nie jest w stanie w tym czasie przyjąć takiej liczby jak poprzednio, a już zrobiła się kolejka. Oczywiście oddzwaniamy do pacjentów,weryfikujemy czy może któreś porady będą przeniesione na późniejszy czas - tłumaczy Waldemar Gadziński, szef Przychodni „Łomżyńska” w Bydgoszczy.
Zobacz także
Koronawirus: bardzo poważna sytuacja w regionie [ważne linki]
2020-10-29, 08:30- Pierwsze efekty wprowadzenia obostrzeń to jest kwestia dwóch tygodni od momentu ich wdrożenia. Musimy na to poczekać - powiedział na antenie TVP Bydgoszcz, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Czytaj dalej »
Pomoc dla włocławskich przedsiębiorców, których dotknęły obostrzenia. Czynsz za złotówkę
2020-10-28, 08:15Właściciele restauracji, siłowni i klubów fitness we Włocławku, którzy wynajmują lokale od miasta będą zwolnieni z czynszu - zapowiedział prezydent miasta Marek Wojtkowski. Czytaj dalej »
Test ujemny. Marszałek Piotr Całbecki wrócił do pracy w urzędzie
2020-10-27, 14:30Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki nie ma koronawirusa. Jak poinformował sekretarz województwa, marszałek zakończył kwarantannę. Wynik testu na obecność Covid-19 jest ujemny. Marszałek przez tydzień pracował… Czytaj dalej »
Iwona Michałek: - Na razie nie ma mowy o całkowitym lockdownie
2020-10-27, 10:16- Mam nadzieję, że społeczeństwo będzie przestrzegało wszystkich obostrzeń - mówiła w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Czytaj dalej »
Będzie 400 nowych, tzw. covidowych łóżek w regionalnych szpitalach
2020-10-26, 19:20Podczas dzisiejszej (26 października) sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, marszałek Piotr Całbecki powiedział o przygotowywaniu - w trybie ekspresowym - kilkuset miejsc dla chorych na Covid -19 w szpitalach podległych samorządowi… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590