Lekarze zalecają szczepienie przeciwko grypie, by uniknąć podejrzenia koronawirusa
- Szkoły powinny być przygotowane na rozpoczęcie nauki w trybie tradycyjnym - uważa Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. Gość Rozmowy dnia zapytany, czy nie należałoby wprowadzić w przestrzeni publicznej szkół m.in. na korytarzach obowiązku zakrywania nosa i ust stwierdził, że sytuacja będzie na bieżąco monitorowana.
- Myślę, że to będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Wiadomo, w klasach w trakcie lekcji byłoby to bardzo utrudnione, co innego w czasie przemieszczania się między salami lekcyjnymi. Będziemy obserwować tą sytuację i pewnie takie zalecenia pojawią się po pierwszych obserwacjach.
Zdaniem Wojciecha Kopra, szefa wojewódzkiego Sanepidu, powinniśmy szczepić się przeciwko grypie, szczególnie przed drugą falą zachorowań na COVID 19.
- Myślę, że najlepszym momentem na szczepienia będzie początek września. Wszyscy specjaliści wakcynolodzy zalecają, abyśmy się szczepili, ponieważ zachorowania na grypę nie będzie łatwo rozróżnić od Covid -19. Jeśli oszczędzimy sobie zachorowania na grypę, to oszczędzimy sobie także podejrzenia u siebie Covid-19. Nie jest to jednak szczepienie obowiązkowe, jest to szczepienie grupy szczepień zalecanych - mówił Wojciech Koper, gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK.
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także

Szpital w Grudziądzu był już jednoimienny, teraz będzie jednostką koordynacyjną
2020-10-09, 15:20Grudziądzki szpital znowu na pierwszej linii frontu walki w koronawirusem. Lecznica decyzją ministra zdrowia stała się szpitalem koordynacyjnym na województwo kujawsko-pomorskie. Czytaj dalej »

Covid-19 w kurii biskupiej i urzędzie skarbowym. Gdzie ogniska w regionie
2020-10-09, 14:35Ostatniej doby potwierdzono 325 zakażeń koronawirusem w woj. kujawsko-pomorskim. Pochodzą z wielu rozproszonych ognisk - m.in. w DPS-ach, szpitalach, ale także w urzędzie skarbowym czy w kurii biskupiej. Czytaj dalej »

Wiemy więcej o koronawirusie i jesteśmy lepiej przygotowani niż wiosną
2020-10-09, 10:33Rzecznik wojewody kujawsko pomorskiego, Adrian Mól, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, zapewnił że miejsc w szpitalach dla tych, którzy zachorują na covid nie brakuje, jesteśmy lepiej przygotowani do przyjęcia pacjentów… Czytaj dalej »

Prezydent Grudziądza: skupimy się na edukowaniu i informowaniu mieszkańców
2020-10-08, 22:00W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególnie rolę dbania o higienę i noszenia maseczek - powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. To miasto… Czytaj dalej »

Dodatkowe łóżka w szpitalach, nowe respiratory. Region walczy z pandemią
2020-10-08, 14:06120 respiratorów trafi do kujawsko-pomorskich szpitali - powiedział Polskiemu Radiu PiK Piotr Całbecki, marszałek województwa. Zakup finansowany jest z Marszałkowskiego Pakietu Antykryzysowego, z funduszy unijnych. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590