Wielu Polaków przestało obawiać się koronawirusa. Co z tego wyniknie?
W ciągu ostatniej doby testy laboratoryjne potwierdziły 575 nowych zakażeń koronawirusem. COVID-19 nie odpuszcza, za to wielu Polaków przestało przestrzegać zasady bezpieczeństwa. Czy to wakacyjna atmosfera obudziła u nich beztroskę?
Na początku pandemi Polacy zachowywali się wzorcowo. Obecnie są coraz mniej ostrożni. Nie noszą maseczek i nie dezynfekują dłoni w sklepach, zapominają o zalecanym dystansie, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, nie ograniczają spotkań.
- Problem zaczął się po poluzowaniu obostrzeń. Łakniemy tych spotkań po tym przymusowym czasie osamotnienia. W Polsce nie było tak trudnej sytuacji jak w innych krajach i coraz częściej spotykamy się z teoriami, że koronawirusa nie ma albo nie jest on niebezpieczny. Musimy przypominać Polakom jak ważna jest solidarność społeczna i chronienie innych. Minimalizujemy rozprzestrzenianie się tego wirusa tylko i wyłącznie poprzez utrzymywanie dystansu i zakrywanie nosa oraz ust. Wszyscy powinniśmy skupić się na podkreślaniu, że to jest właśnie dla wspólnego dobra - mówi dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Tymczasem w Grudziądzu pasażerowie komunikacji miejskiej otrzymają maseczki ochronne za darmo. Rozdawać je będą w autobusach i tramwajach kontrolerzy biletów. Dodatkowo na pojazdach pojawią się ulotki przypominające o nakazie zasłaniania nosa i twarzy podczas przejazdu. Maseczki kupił grudziądzki ratusz. Akcja potrwa do końca tygodnia.
Zobacz także

Mobilne zespoły szczepiące dojadą do obłożnie chorych. NFZ wyłoni kolejne
2021-02-01, 19:22Trwa nabór na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące, które zajmą się szczepieniami pacjentów obłożnie chorych w ich domach. Czytaj dalej »

Rektor UMK do ministra w sprawie szczepień pracowników: Nie złamaliśmy prawa
2021-02-01, 18:07- Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala w odpowiedzi na pytania w tej sprawie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uczelnia… Czytaj dalej »

„Mają kredyty, opłaty, leasingi i chcą przeżyć”. Lewica w obronie restauratorów
2021-01-28, 16:20Wsparcie dla przedsiębiorców bez względu na branżę, zwiększenie do 15 tys. zł pomocy dla firm, comiesięczna „wypłata' dla tych, którzy stracili pracę oraz konsultacje branżowe - to pomysły Lewicy na ratowanie gospodarki. Czytaj dalej »

Kombinezony i maski dla przychodni i szpitali. Już mogą się po nie zgłaszać
2021-01-28, 12:24Samorząd województwa zakupił środki ochrony osobistej dla medyków, które trafią do przychodni i szpitali w naszym regionie. To maski, kombinezony, fartuchy i rękawice ochronne. Czytaj dalej »

Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ
2021-01-27, 15:11Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Nie przekonują ją tłumaczenia dyrektor placówki podległej Urzędowi Marszałkowskiemu… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590