Wielu Polaków przestało obawiać się koronawirusa. Co z tego wyniknie?
W ciągu ostatniej doby testy laboratoryjne potwierdziły 575 nowych zakażeń koronawirusem. COVID-19 nie odpuszcza, za to wielu Polaków przestało przestrzegać zasady bezpieczeństwa. Czy to wakacyjna atmosfera obudziła u nich beztroskę?
Na początku pandemi Polacy zachowywali się wzorcowo. Obecnie są coraz mniej ostrożni. Nie noszą maseczek i nie dezynfekują dłoni w sklepach, zapominają o zalecanym dystansie, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, nie ograniczają spotkań.
- Problem zaczął się po poluzowaniu obostrzeń. Łakniemy tych spotkań po tym przymusowym czasie osamotnienia. W Polsce nie było tak trudnej sytuacji jak w innych krajach i coraz częściej spotykamy się z teoriami, że koronawirusa nie ma albo nie jest on niebezpieczny. Musimy przypominać Polakom jak ważna jest solidarność społeczna i chronienie innych. Minimalizujemy rozprzestrzenianie się tego wirusa tylko i wyłącznie poprzez utrzymywanie dystansu i zakrywanie nosa oraz ust. Wszyscy powinniśmy skupić się na podkreślaniu, że to jest właśnie dla wspólnego dobra - mówi dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Tymczasem w Grudziądzu pasażerowie komunikacji miejskiej otrzymają maseczki ochronne za darmo. Rozdawać je będą w autobusach i tramwajach kontrolerzy biletów. Dodatkowo na pojazdach pojawią się ulotki przypominające o nakazie zasłaniania nosa i twarzy podczas przejazdu. Maseczki kupił grudziądzki ratusz. Akcja potrwa do końca tygodnia.
Zobacz także

Na próbnej maturze: „Pan Tadeusz” Mickiewicza, „Ludzie bezdomni” Żeromskiego i poezja Leśmiana
2021-03-03, 09:00Rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Odbywają się stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowo… Czytaj dalej »

Pytania i odpowiedzi na temat pandemii. Odpowiada wojewoda i wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych
2021-02-25, 20:43Wideokonferencja w formule Q&A (pytań i odpowiedzi) na temat sytuacji epidemicznej w woj. kujawsko-pomorskim zorganizowana została na fanpage’u Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Czytaj dalej »

Grudziądzki szpital musi oddać do NFZ 19 milionów złotych. Za co?
2021-02-25, 17:16Wyjaśnienia lecznicy różnią się od tych, podanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pewne jest tylko, że zwrócić trzeba kilkanaście milionów złotych. Czytaj dalej »

Szczepienia nauczycieli w Toruniu: tłumy na jedną godzinę, kolejka na zewnątrz [wideo]
2021-02-24, 12:44- Z tak niezdyscyplinowaną grupą osób czekających na szczepienia przeciwko COVID-19 jeszcze nie mieliśmy do czynienia - tak Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu komentuje wtorkowe zajście w placówce, gdy w budynku rejestracji znalazło… Czytaj dalej »

Poseł Latos: Wygląda na to, że zaczyna się trzecia fala pandemii w Polsce [rozmowa]
2021-02-24, 11:37- Choć każdy z nas już ma kogoś z rodziny albo dobrego znajomego, kto nie tylko ciężko chorował, ale wręcz umarł na COVID-19, to ciągle pojawiają się postawy pełne zwątpienia i niedowiarstwa, co być może jest jedną z przyczyn… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590