Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym: w środę matematyka
Dla 347,7 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w środę o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z matematyki - druga z trzech części egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich egzamin z języka obcego.
Na Kujawach i Pomorzu do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło prawie 20 tys. uczniów. Na egzaminie obowiązuje reżim sanitarny. Może na niego przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Nie może uczestniczyć w nim osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 150 minut.
W informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na temat egzaminu z matematyki można m.in. przeczytać, że w arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. - Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski – zaznaczono.
Podano także, że wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania. - Uczeń będzie musiał, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu. W niektórych zadaniach uczeń będzie musiał przedstawić uzasadnienie wskazanych zależności – poinformowano.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i w czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 7-9 lipca. Wynik egzaminu – uczniowie poznają do 31 lipca – wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Zobacz także
Covid-19 w kurii biskupiej i urzędzie skarbowym. Gdzie ogniska w regionie
2020-10-09, 14:35Ostatniej doby potwierdzono 325 zakażeń koronawirusem w woj. kujawsko-pomorskim. Pochodzą z wielu rozproszonych ognisk - m.in. w DPS-ach, szpitalach, ale także w urzędzie skarbowym czy w kurii biskupiej. Czytaj dalej »
Wiemy więcej o koronawirusie i jesteśmy lepiej przygotowani niż wiosną
2020-10-09, 10:33Rzecznik wojewody kujawsko pomorskiego, Adrian Mól, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, zapewnił że miejsc w szpitalach dla tych, którzy zachorują na covid nie brakuje, jesteśmy lepiej przygotowani do przyjęcia pacjentów… Czytaj dalej »
Prezydent Grudziądza: skupimy się na edukowaniu i informowaniu mieszkańców
2020-10-08, 22:00W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególnie rolę dbania o higienę i noszenia maseczek - powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. To miasto… Czytaj dalej »
Dodatkowe łóżka w szpitalach, nowe respiratory. Region walczy z pandemią
2020-10-08, 14:06120 respiratorów trafi do kujawsko-pomorskich szpitali - powiedział Polskiemu Radiu PiK Piotr Całbecki, marszałek województwa. Zakup finansowany jest z Marszałkowskiego Pakietu Antykryzysowego, z funduszy unijnych. Czytaj dalej »
Ewakuacja zakażonych pacjentów ze szpitala w Grudziądzu!
2020-10-08, 11:51- Przed kilkoma chwilami autokar, na którego pokładzie znajduje się 32 chorych z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19 wyruszył ze szpitala w Grudziądzu w stronę izolatorium w Ciechocinku - napisała w czwartek (08.10.) około południa… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590