Dostali leki i wyzdrowieli z Covid-19. Po Grudziądzu będą testy w innych ośrodkach
- Otrzymaliśmy zgodę na rozszerzenie badań klinicznych leków kardiologicznych pomocnych w walce z Covid-19 na kolejne cztery ośrodki - powiedział prof. Jacek Kubica z Collegium Medicum UMK. Pierwsi czterej pacjenci, którzy otrzymali leki kardiologiczne w szpitalu w Grudziądzu, wyzdrowieli.
Zgoda Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dotyczy oddziału kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach oraz oddziałów polsko-amerykańskich klinik serca w Tychach, Zgierzu oraz Kędzierzynie-Koźlu. - Planujemy włączenie leków kardiologicznych dla pacjentów chorych na Covid-19, hospitalizowanych w tych ośrodkach jeszcze w tym tygodniu - mówił prof. Kubica.
Przekazał też informacje dotyczące badań klinicznych, przeprowadzonych dotychczas w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, gdzie leki podano czterem pacjentom. - Ci pacjenci wyzdrowieli z Covid-19 i nie obserwowano działań ubocznych stosowanego leczenia - podkreślił szef grupy badawczej, która zajmuje się pomocą w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Badanie Recovery-Sirio, prowadzone u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 z objawami infekcji, uzyskało wcześniej pozytywną opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Pierwszym autorem tego badania jest prof. Jacek Kubica, a drugim prof. Eliano Pio Navarese. Leki kardiologiczne mają pomóc osobom we wczesnej fazie choroby. Naukowcy stawiają hipotezę, że zastosowanie leków, które modyfikują błonowe kanały jonowe na wczesnych etapach zakażenia nowym koronawirusem, może łagodzić przebieg kliniczny Covid-19.
- Testowane leki są powszechnie znane i stosowane w kardiologii. Pierwszy z nich jest lekiem antyarytmicznym, stosowanym w leczeniu zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe i komorowe. Drugi stosowany jest u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Oba te leki wykazują działanie antagonistyczne wobec kanałów jonowych. Na podstawie wcześniejszych badań na hodowlach komórkowych wykazano, że zablokowanie tych kanałów w komórkach człowieka ogranicza inwazję i rozprzestrzenianie się wirusa – wskazał prof. Kubica.
Zdaniem naukowców zahamowanie wnikania wirusa do komórek, jego replikacji i rozprzestrzeniania się może mieć istotny wpływ na przebieg kliniczny choroby – łagodząc objawy i zmniejszając częstość progresji do ciężkiego stanu pacjenta. Leki zostaną podane łącznie 804 pacjentom. Terapia potrwa 14 dni.
Grupa badawcza z Collegium Medicum UMK zgłasza gotowość współpracy z kolejnymi chętnymi ośrodkami. Chętne szpitale powinny się skontaktować z Katedrą i Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.
Zobacz także
Minister Jan Krzysztof Ardanowski na antenie PR PiK o suszy w Polsce
2020-04-29, 10:00- Wszyscy rolnicy, którzy czekają na wypłatę odszkodowań suszowych otrzymają pieniądze - poinformował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Czytaj dalej »
Już 42 zakonnice - siostry miłosierdzia z Chełmna - są zakażone koronawirusem
2020-04-29, 09:45Wirusa wykryto również u czterech pracowników domu pomocy społecznej prowadzonego przez mniszki, u jednego pracownika klasztoru i księdza posługującego w zakonie. Na razie nikt z ponad stu pensjonariuszy nie jest chory. Klasztor jest… Czytaj dalej »
Bydgoska bazylika ma swoją tarczę antykryzysową. Nie tylko dla parafian
2020-04-29, 09:15Porady prawne, reklamy lokalnych firm, ogłoszenia od tych, którzy pracę dają i anonse bezrobotnych: na parafialnych portalach, w gazetce i wszędzie tam, gdzie je można wyeksponować. No i coaching! Tak bazylika próbuje pokonać kryzys… Czytaj dalej »
Czy można zrobić grilla na własnej działce? Rozwiewamy wątpliwości
2020-04-29, 06:15W okresie pandemii koronawirusa wprowadzono już tyle obostrzeń w poruszaniu się, kontaktowaniu się czy spędzaniu wolnego czasu i tyle zakazów już zniesiono lub złagodzono, że można się w tym pogubić. Stąd i pytania Słuchaczy:… Czytaj dalej »
Radni PiS mają pomysł na oszczędności i apelują do prezydenta Torunia
2020-04-28, 18:26O zwolnienie z opłat przedsiębiorców reklamujących się w pasie drogowym oraz o obniżenie tegorocznej puli budżetu obywatelskiego i wyłączanie nocnego oświetlenia ulic - wnioskują do prezydenta Torunia radni Prawa i Sprawiedliwo… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590