Pasażerowie proszą o klimatyzację, tylko żeby nie rozpylała koronawirusa!
Gorący temat: klimatyzacja w autobusach, w tramwajach, w sklepach - wszak coraz cieplej! Słuchacze pytają kiedy klima będzie włączona, i czy jest bezpieczna w czasie pandemii. Co na to eksperci?
- Wszystko zależy od tego, w jaki sposób nadzorujemy system wentylacji, klimatyzacji w obiekcie, czy też w pojazdach komunikacji miejskiej - mówi dr Maciej Szczotko, zastępca kierownika Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
- Na pewno trzeba utrzymać jak najwyższą wydajność instalacji w pełnym cyklu dobowym w budynkach i w pojazdach. Dodatkowo trzeba zrezygnować lub zminimalizować udział powietrza pochodzącego z recyrkulacji, czyli takiego powietrza który jest zawracane do systemu.
Specjalista dodaje, że wszystkie instalacje powinny być oparte na poborze powietrza atmosferycznego, a jeżeli korzystamy z urządzeń, które bazują na recyrkulacji, należy je wyłączyć albo włączyć na maksymalnych ciągach, na najwyższych ustawieniach.
- Należy także wprowadzić okresowe wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Komunikacja miejska działa w wieloetapowym trybie, pojazdy się zatrzymują, więc mamy chwilową wentylację takiego pomieszczenia, natomiast tutaj też jest problem, bo te pomieszczenia są relatywnie małe, w stosunku do liczby osób, które je na chwilę zasiedlają. Musimy mieć na uwadze, że ten wirus przenosi się drogą kropelkową, natomiast te kropelki są stosunkowo ciężkie, w związku z tym one w tym powietrzu bardzo długo nie będą się utrzymywać. Mamy zalecany dystans 2 metrów, który powinniśmy utrzymywać, czyli dystans społeczny.
Doktor Szczotko uspokaja, że nigdzie nie jest powiedziane, że wentylacja, klimatyzacja będzie koronawirusa bezpośrednio przenosić.
- W innych epidemiach, które się zdarzyły w ostatnich latach takich jak SARS, MERS, były doniesienia, że poszczególne instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne w konkretnych obiektach były wektorem, czyli przenosiły tego wirusa wewnątrz pomieszczeń. Natomiast były to dosyć specyficzne sytuacje. Bardzo ciężko jest te obserwacje przenieść bezpośrednio na każdą instalację wentylacyjną, klimatyzacyjną, w każdym z obiektów...
Pasażerowie pytani o ewentualne zagrożenia związane z pandemią, wcale nie okazują zaniepokojenia...
- Tylko zdrowy rozsądek, higiena i wtedy jakoś przetrwamy. Wszędzie się idzie, wszystkiego się dotyka. Ja mam wszędzie porozstawiane chusteczki, płyny. Gdzie tylko mogę to przecieram, i dzięki Bogu, ani ja, ani mąż nie zachorowaliśmy. Nic się nie dzieje. Jeżdżę tramwajami i autobusami. Od tygodnia widzę, że niektóre osoby poluzowały. To niedobrze... - mówi starsza bydgoszczanka.
Klimatyzacja - zalecenia
Zobacz także
Namiotowe izby przyjęć stoją pod dwoma kolejnymi bydgoskimi szpitalami [zdjęcia]
2020-04-18, 15:10Służby ochrony przeciwpożarowe stale mają pełne ręce roboty. Ostatnio, strażacy rozstawili kolejne ratunkowe namioty przy izbach przyjęć dwóch bydgoskich lecznic: przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz… Czytaj dalej »
Miesiąc w mercedesie. Strażnicy miejscy będą tym autem jeździć z pomocą
2020-04-18, 12:50Bydgoska Straż Miejska dostała wsparcie...na czterech - i to nie byle jakich - kołach. To samochód Mercedes Citan. Funkcjonariusze mogą nim jeździć przez miesiąc. Czytaj dalej »
Susza na polu i na kontach rolników. Gospodarze czekają na rekompensatę za suszę
2020-04-18, 11:20Ponad połowa kujawsko-pomorskich rolników, z niemal 30 tysięcy poszkodowanych przez ubiegłoroczną suszę, czeka na wypłatę państwowej rekompensaty. Kłopoty finansowe spowodowane pandemią koronawirusa wstrzymały tę operację. Jak… Czytaj dalej »
Ten telefon zaufania może być wentylem emocji dla młodych ludzi. Dzwońcie!
2020-04-17, 21:46E-szkoła, której wymaganiom trudno niekiedy sprostać, brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i zakaz wychodzenia z domu bez kurateli dorosłych - to problemy nastolatków w czasie pandemii. Jak im stawić czoła? Pomóc może Młodzieżowy… Czytaj dalej »
Raport z Torunia: Szpital Miejski przezwyciężył kryzys po ataku koronawirusa
2020-04-17, 19:12- 101 osób zakażonych koronawirusem w Toruniu i powiecie toruńskim, 6 osób dotychczas zmarło - przekazał prezydent miasta Michał Zaleski. Ocenił też, że kryzys związany z wykryciem koronawirusa w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590