Pasażerowie proszą o klimatyzację, tylko żeby nie rozpylała koronawirusa!
Gorący temat: klimatyzacja w autobusach, w tramwajach, w sklepach - wszak coraz cieplej! Słuchacze pytają kiedy klima będzie włączona, i czy jest bezpieczna w czasie pandemii. Co na to eksperci?
- Wszystko zależy od tego, w jaki sposób nadzorujemy system wentylacji, klimatyzacji w obiekcie, czy też w pojazdach komunikacji miejskiej - mówi dr Maciej Szczotko, zastępca kierownika Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
- Na pewno trzeba utrzymać jak najwyższą wydajność instalacji w pełnym cyklu dobowym w budynkach i w pojazdach. Dodatkowo trzeba zrezygnować lub zminimalizować udział powietrza pochodzącego z recyrkulacji, czyli takiego powietrza który jest zawracane do systemu.
Specjalista dodaje, że wszystkie instalacje powinny być oparte na poborze powietrza atmosferycznego, a jeżeli korzystamy z urządzeń, które bazują na recyrkulacji, należy je wyłączyć albo włączyć na maksymalnych ciągach, na najwyższych ustawieniach.
- Należy także wprowadzić okresowe wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Komunikacja miejska działa w wieloetapowym trybie, pojazdy się zatrzymują, więc mamy chwilową wentylację takiego pomieszczenia, natomiast tutaj też jest problem, bo te pomieszczenia są relatywnie małe, w stosunku do liczby osób, które je na chwilę zasiedlają. Musimy mieć na uwadze, że ten wirus przenosi się drogą kropelkową, natomiast te kropelki są stosunkowo ciężkie, w związku z tym one w tym powietrzu bardzo długo nie będą się utrzymywać. Mamy zalecany dystans 2 metrów, który powinniśmy utrzymywać, czyli dystans społeczny.
Doktor Szczotko uspokaja, że nigdzie nie jest powiedziane, że wentylacja, klimatyzacja będzie koronawirusa bezpośrednio przenosić.
- W innych epidemiach, które się zdarzyły w ostatnich latach takich jak SARS, MERS, były doniesienia, że poszczególne instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne w konkretnych obiektach były wektorem, czyli przenosiły tego wirusa wewnątrz pomieszczeń. Natomiast były to dosyć specyficzne sytuacje. Bardzo ciężko jest te obserwacje przenieść bezpośrednio na każdą instalację wentylacyjną, klimatyzacyjną, w każdym z obiektów...
Pasażerowie pytani o ewentualne zagrożenia związane z pandemią, wcale nie okazują zaniepokojenia...
- Tylko zdrowy rozsądek, higiena i wtedy jakoś przetrwamy. Wszędzie się idzie, wszystkiego się dotyka. Ja mam wszędzie porozstawiane chusteczki, płyny. Gdzie tylko mogę to przecieram, i dzięki Bogu, ani ja, ani mąż nie zachorowaliśmy. Nic się nie dzieje. Jeżdżę tramwajami i autobusami. Od tygodnia widzę, że niektóre osoby poluzowały. To niedobrze... - mówi starsza bydgoszczanka.
Klimatyzacja - zalecenia
Zobacz także
Bez strasznej trwogi - tak gość Rozmowy Dnia ocenia stan biznesu w regionie
2020-06-12, 14:13- Wiele wskazuje na to, że pandemia nie spowoduje dużego kryzysu na terenie Pomorza i Kujaw - mówi Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem gościa dzisiejszej Rozmowy Dnia są już pierwsze sygnały… Czytaj dalej »
Szef MON w Brodnicy: Żołnierze podczas epidemii uchronili tysiące istnień ludzkich
2020-06-09, 15:34Dzięki służbie żołnierzy podczas epidemii koronawirusa zostało uchronione tysiące istnień ludzkich - powiedział we wtorek w Brodnicy minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że pomimo zniesienia większości obostrzeń ich… Czytaj dalej »
Maturzyści: dzięki „koronaferiom” dobrze się przygotowaliśmy. Matematyka nie straszna?
2020-06-09, 14:32Ponad 17 tysięcy abiturientów przystąpiło we wtorek do pisemnego egzaminu z matematyki w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Robili seniorom zakupy i wyprowadzali psy na spacer. Dziś usłyszeli: dziękuję
2020-06-09, 10:41Akcja „Grudziądzka Pomoc Sąsiedzka” zakończona. Od marca do końca maja udało się pomóc stu seniorom w prostych życiowych potrzebach. Czytaj dalej »
„Już się tak tej choroby nie boimy”. Wojewoda dziękuje strażakom z regionu
2020-06-08, 19:20Przygotowywali tak zwane triaże przed szpitalami, transportowali próbki do badań na obecność Covid-19 oraz rozdzielali środki ochrony osobistej. Wojewoda kujawsko-pomorski podsumował działania strażaków z regionu w walce z koron… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590