Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi
Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że oświadczenia są zbędne.
„Ja (imię i nazwisko) oświadczam, że nie jestem chory na koronawirusa Covid-19 oraz nie podlegam pod obowiązek kwarantanny w związku z tą chorobą lub jej podejrzeniem. Oświadczenie składam w związku z chęcią przystąpienia do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2020 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Zobowiązuje się również do przekazania informacji dyrektorowi szkoły, gdyby w trakcie matur nastąpiły zmiany w moim stanie zdrowia, zagrażające innym osobom uczestniczącym w egzaminie maturalnym” - tej treści dokument trafił do abiturientów V LO w Bydgoszczy.
- Oświadczenie jest tak naprawdę tylko dla naszych dzieci, żeby zabezpieczyć je przed ewentualną chorobą - tłumaczy dyrektor szkoły Leszek Siekierski. Jak dodaje, testów na koronawirusa w szkole nie będzie. bo nie są potrzebne.
Co na to kuratorium? - Jestem zaskoczony stanowiskiem dyrektora. Takie oświadxczenie pod względem prawnym zupełnie nic nie wnosi. Nie ma absolutnie takiej potrzeby - nie wymaga tego ani kuratorium, ani Ministerstwo Zdrowia - mówi Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.
Adwokat Grzegorz Hawryłkiewicz również uważa, że takie oświadczenia są zbędne. - To przerost formy nad treścią, bo każdy człowiek wie, że pewna izolacja społeczna w tych czasach jest niezbędna. Skutków prawnych z tego nie będzie, bo jakie mogą być? No chyba, żeby ktoś wiedział i świadomie zataił, że jest chory, wtedy pozostaje kwestia ustalenia jego winy, ale do tego nie jest potrzebne oświadczenie na piśmie - komentuje adwokat. Mecenas Hawryłkiewicz wskazuje też, że podobnych oświadczeń mogliby zażądać rodzice abiturientów i sami abiturienci od nauczycieli czy dyrekcji na maturach.
Zobacz także
Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia: 165 zakażonych koronawirusem, 14 zgonów
2020-04-17, 18:11W całej Polsce koronawirus dotknął dotychczas 8379 osób, w kujawsko-pomorskim zdiagnozowano 387 chorych. W kraju zmarły 332 osoby, w naszym regionie 13. Czytaj dalej »
Na epidemii "wzbogacą się"...socjologowie! I pamiętnikarze czasu zarazy!
2020-04-17, 17:30„Życie codzienne w czasach koronawirusa'- to tytuł konkursu, który organizuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z warszawską Szkołą Główną Handlową. Socjologowie na podstawie nadesłanych relacji zbadają… Czytaj dalej »
Przypominamy jak zrobić maseczkę! Potrzebna bawełna, flizelina i gumki [wideo]
2020-04-17, 14:42Jak uszyć sobie w domu maseczkę - radzi Katarzyna Szewczyk, która na co dzień pracuje w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a w wolnych chwilach szyje na maszynie dla przyjemności. Czytaj dalej »
Radni z Unisławia zrzekli się swoich diet. Na pomoc potrzebującym i walkę z koronawirusem
2020-04-17, 12:55Decyzję o zrzeczeniu się diet radni gminy Unisław podjęli jednogłośnie. Z kolei burmistrz i jego zastępca część swojego wynagrodzenia przekazali na pomoc w walce z koronawirusem. Czytaj dalej »
Jak Toruń radzi sobie z koronawirusem? Ty też możesz pokazać to na zdjęciach
2020-04-17, 12:00„Toruńczycy w okowach koronawirusa' to społeczny projekt fotograficzny, który organizuje Fundacja 'For Photography'. Może w nim wziąć udział każdy, kto prześle zdjęcia pokazujące, jak sobie radzi podczas epidemii. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590