Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię
Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidemii Covid-19, są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem
Zabieg laryngektomii wykonywany jest z powodu zaawansowanego raka. Operacja likwiduje połączenie dróg oddechowych z jamą ustną i nosem. Ratuje życie, ale prowadzi do nasilonego kaszlu oraz nadmiernych duszności. Nie można też normalnie mówić.
Posłanka Magdalena Łośko i senator Krzysztof Brejza podkreślają, że takie osoby w czasie epidemii COVID-19 są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. - Pacjenci po przebytej laryngektomii mają możliwość poprawy warunków życia, niezbędne są do tego wymienniki ciepła i wilgoci HME. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i ocieplenie powietrza wdychanego do płuc. Sprzęt ten powoduje, że organizm pacjentów wytwarza mniej śluzu, a więc mniej kaszlą - tłumaczą.
W wielu innych krajach w Europie i na całym świecie pacjenci mają szeroki, w pełni refundowany dostęp do tego sprzętu. Polska i Rumunia to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których brakuje takich refundacji. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają ministra zdrowia o możliwość dofinansowania.
W piśmie z resortu zdrowia czytamy, że minister zwrócił się o opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Przejrzystości. Ewentualne zmiany przepisów będą rozważane po jej uzyskaniu. Wiceminister Maciej Miłkowski podkreśla, że w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znajduje się 137 grup wyrobów medycznych, które w całości bądź w części są finansowane ze środków publicznych.
Zobacz także
Więźniowie wytwarzają przyłbice. Trafią do medyków
2020-04-23, 09:30Kiedyś popełnili ciężkie zbrodnie, teraz pomagają medykom. Więźniowie z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu produkują przyłbice. Wszystko w ramach akcji „Rycerze Życia”. Czytaj dalej »
Pełna izolacja, smaczne posiłki, spokój. W kwarantannie nie jest aż tak źle!
2020-04-23, 08:02Jak wygląda zbiorowa kwarantanna? Co w menu, co z badaniami? Czy faktycznie jest to pełne odosobnienie? O tym wszystkim opowiedziała nam pani Hanna, która od 16 kwietnia - od powrotu z zagranicy - przebywa w tzw. izolacji zbiorowej w hotelu… Czytaj dalej »
Ksiądz z toruńskiej parafii zakażony koronawirusem, czterech innych w kwarantannie
2020-04-22, 21:05Kapłan z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu jest zakażony koronawirusem. Duchowny trafił do szpitala. Jego stan jest dobry. Czytaj dalej »
Koronawirus: sprawdź, czy jesteś chory. Mobilny punkt pobrań przy Zawiszy w Bydgoszczy [wideo]
2020-04-22, 18:45Specjalny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru” Vitalabo od czwartku (23 kwietnia) stanie na parkingu bydgoskiego stadionu Zawisza. Będzie w nim pobierany materiał do badań, wykrywających koronawirusa. Czytaj dalej »
Trzy kolejne osoby nie żyją. Gdzie i ilu chorych na Covid-19 w regionie?
2020-04-22, 17:58Jednoimienny szpital zakaźny w Grudziądzu przekazał informację o kolejnych trzech zgonach osób chorych na Covid-19 w województwie. - Najwięcej osób zakażonych w regionie pochodzi z Bydgoszczy - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590