Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię
Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidemii Covid-19, są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem
Zabieg laryngektomii wykonywany jest z powodu zaawansowanego raka. Operacja likwiduje połączenie dróg oddechowych z jamą ustną i nosem. Ratuje życie, ale prowadzi do nasilonego kaszlu oraz nadmiernych duszności. Nie można też normalnie mówić.
Posłanka Magdalena Łośko i senator Krzysztof Brejza podkreślają, że takie osoby w czasie epidemii COVID-19 są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. - Pacjenci po przebytej laryngektomii mają możliwość poprawy warunków życia, niezbędne są do tego wymienniki ciepła i wilgoci HME. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i ocieplenie powietrza wdychanego do płuc. Sprzęt ten powoduje, że organizm pacjentów wytwarza mniej śluzu, a więc mniej kaszlą - tłumaczą.
W wielu innych krajach w Europie i na całym świecie pacjenci mają szeroki, w pełni refundowany dostęp do tego sprzętu. Polska i Rumunia to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których brakuje takich refundacji. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają ministra zdrowia o możliwość dofinansowania.
W piśmie z resortu zdrowia czytamy, że minister zwrócił się o opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Przejrzystości. Ewentualne zmiany przepisów będą rozważane po jej uzyskaniu. Wiceminister Maciej Miłkowski podkreśla, że w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znajduje się 137 grup wyrobów medycznych, które w całości bądź w części są finansowane ze środków publicznych.
Zobacz także
Bez strasznej trwogi - tak gość Rozmowy Dnia ocenia stan biznesu w regionie
2020-06-12, 14:13- Wiele wskazuje na to, że pandemia nie spowoduje dużego kryzysu na terenie Pomorza i Kujaw - mówi Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem gościa dzisiejszej Rozmowy Dnia są już pierwsze sygnały… Czytaj dalej »
Szef MON w Brodnicy: Żołnierze podczas epidemii uchronili tysiące istnień ludzkich
2020-06-09, 15:34Dzięki służbie żołnierzy podczas epidemii koronawirusa zostało uchronione tysiące istnień ludzkich - powiedział we wtorek w Brodnicy minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że pomimo zniesienia większości obostrzeń ich… Czytaj dalej »
Maturzyści: dzięki „koronaferiom” dobrze się przygotowaliśmy. Matematyka nie straszna?
2020-06-09, 14:32Ponad 17 tysięcy abiturientów przystąpiło we wtorek do pisemnego egzaminu z matematyki w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Robili seniorom zakupy i wyprowadzali psy na spacer. Dziś usłyszeli: dziękuję
2020-06-09, 10:41Akcja „Grudziądzka Pomoc Sąsiedzka” zakończona. Od marca do końca maja udało się pomóc stu seniorom w prostych życiowych potrzebach. Czytaj dalej »
„Już się tak tej choroby nie boimy”. Wojewoda dziękuje strażakom z regionu
2020-06-08, 19:20Przygotowywali tak zwane triaże przed szpitalami, transportowali próbki do badań na obecność Covid-19 oraz rozdzielali środki ochrony osobistej. Wojewoda kujawsko-pomorski podsumował działania strażaków z regionu w walce z koron… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590