Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię
Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidemii Covid-19, są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem
Zabieg laryngektomii wykonywany jest z powodu zaawansowanego raka. Operacja likwiduje połączenie dróg oddechowych z jamą ustną i nosem. Ratuje życie, ale prowadzi do nasilonego kaszlu oraz nadmiernych duszności. Nie można też normalnie mówić.
Posłanka Magdalena Łośko i senator Krzysztof Brejza podkreślają, że takie osoby w czasie epidemii COVID-19 są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. - Pacjenci po przebytej laryngektomii mają możliwość poprawy warunków życia, niezbędne są do tego wymienniki ciepła i wilgoci HME. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i ocieplenie powietrza wdychanego do płuc. Sprzęt ten powoduje, że organizm pacjentów wytwarza mniej śluzu, a więc mniej kaszlą - tłumaczą.
W wielu innych krajach w Europie i na całym świecie pacjenci mają szeroki, w pełni refundowany dostęp do tego sprzętu. Polska i Rumunia to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których brakuje takich refundacji. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają ministra zdrowia o możliwość dofinansowania.
W piśmie z resortu zdrowia czytamy, że minister zwrócił się o opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Przejrzystości. Ewentualne zmiany przepisów będą rozważane po jej uzyskaniu. Wiceminister Maciej Miłkowski podkreśla, że w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znajduje się 137 grup wyrobów medycznych, które w całości bądź w części są finansowane ze środków publicznych.
Zobacz także
Wynik negatywny i do sanatorium! Można kontynuować przerwane leczenie
2020-06-15, 18:39Sanatoria od poniedziałku przyjmują kuracjuszy. Z oferty mogą korzystać pacjenci, którzy z wynikiem negatywnym przejdą testy na obecność koronawirusa. Czytaj dalej »
Ardanowski: być może polskie rolnictwo wyjdzie z epidemii wzmocnione
2020-06-15, 14:15Być może polskiej rolnictwo wyjdzie nawet wzmocnione z epidemii koronawirusa - mówił w poniedziałek w Kruszwicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Pandemia wpłynęła na wszystkie działy gospodarki, ale powoli… Czytaj dalej »
Ognisko Covid-19 w regionie. Koronawirus w zakładzie odzieżowym w Toruniu
2020-06-14, 15:08W niewielkim zakładzie odzieżowym w Toruniu wykryto ognisko koronawirusa. Zakażonych jest troje pracowników i trzy osoby z kontaktu - poinformował w niedzielę doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski. Czytaj dalej »
Koronawirus: 12 nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim. W całej Polsce: 375
2020-06-14, 11:23Pozytywne wyniki testów w naszym regionie dotyczą czterech osób z Torunia, sześciu osób z powiatu toruńskiego, po jednej z powiatów bydgoskiego i żnińskiego. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 4 nowe przypadki koronawirusa. Zmarły 2 osoby
2020-06-13, 10:59Służby wojewody poinformowały o 4 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w powiatu toruńskiego i 1 osoba z województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest jedna osoba z Bydgoszczy, dwie zpowiatu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590