Uczniowie klas I-III wracają na zajęcia. Co zrobić, by dzieci się nie nudziły?
Klasy bez pluszaków i dywanów, dystans oraz mierzenie temperatury i dezynfekcja rąk przy wejściu - tak wygląda powrót dzieci do szkolnych ławek.
Od dziś w szkołach podstawowych mogą być organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. W bydgoskiej "dwójce" pojawiło się czworo ze 160 najmłodszych uczniów. Tylko tylu rodziców zdecydowało się na powrót swoich pociech w szkolne mury. Zamiast lekcji zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
- Największe obawy były takie, jak w nowych warunkach zapewnić dzieciom atrakcyjne zajęcia i zająć im ten czas, bo jednak będą tutaj 8 godzin. To są małe dzieci, bardzo ruchliwe, bardzo żywe, przyzwyczajone do innej aktywności i chyba największa obawa było właśnie taka - co zrobić, żeby dzieci się nie nudziły i żeby mimo tych dziwnych warunków w miarę przyjemnie spędziły ten czas w szkole - powiedziała jedna z nauczycielek „dwójki”.
O tym ilu uczniów najmłodszych klas w regionie wróciło dziś do szkół będzie wiadomo po południu.
W Toruniu rodzice mogą oddać dzieci pod opiekę w 28 z 29 szkół. Do swoich klas wróci 286 uczniów.
- Gmina Miasta Toruń jest organem prowadzącym dla 29 szkół podstawowych, w tym dwóch specjalnych i jednej muzycznej. Dwudziestu ośmiu dyrektorów tych placówek zgłosiło gotowość do powrotu uczniów od 25 maja 2020 r. Wniosek o zawieszenie realizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych zgłosiła natomiast dyrektor szkoły podstawowej nr 32 – poinformował Urząd Miasta w Toruniu.
W Toruniu do klas I-III uczęszcza nieco ponad 5 tys. dzieci. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze od 25 maja realizowane będą dla 286 dzieci. - W podstawówce nr 27 nie zgłoszono żadnego dziecka. Natomiast dyrektorzy w szkołach podstawowych nr 7 i 35 wystąpili z wnioskami o wyrażenie zgody na zwiększenie do 14 liczebności grupy uczniów – poinformował urząd miasta.
Wysłanie uczniów klas I-III z powrotem do szkoły to nie obowiązek, ale możliwość - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak mówił, są miejsca w kraju, gdzie skorzystało z tego kilkanaście procent dzieci, i takie, gdzie są pojedyncze zgłoszenia.
Od poniedziałku w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna. Forma zajęć dla uczniów klas I-III ma być uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie danej gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Edukacji, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Placówki muszą funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Szkoły powinny zapewnić bezpieczeństwo nauczycielom i uczniom. W zajęciach może brać udział maksymalnie 12 dzieci. W wyjątkowych sytuacjach grupa może liczyć 14 osób. W ławce może siedzieć tylko jedna osoba. A odległość między ławkami powinna wynosić minimum 1,5 metra.
Zobacz także
Wielki powrót rodziców do szkoły! Wszystko przez zdalne nauczanie
2020-04-24, 10:16Rodzice obciążeni zadaniami e - szkoły. Odrabianie lekcji zajmuje - z uwagi na różny czas spływania zadań od nauczycieli - kilka godzin, monitoring szkolnych komunikatorów trwa niemal całą dobę, a do tego dochodzi, w wielu przypadkach… Czytaj dalej »
Badania pracowników DPS-ów za pieniądze z programu wojewódzkiego
2020-04-24, 08:11Rozpoczęły się testy wśród pracowników domów pomocy społecznej, podległych starostwom powiatowym i prezydentom miast na prawach powiatów w ramach programu przeciwdziałania epidemii samorządu województwa kujawsko-pomorskiego -… Czytaj dalej »
UMK: badania kliniczne leków mających pomóc w walce z epidemią przynajmniej w pięciu ośrodkach
2020-04-24, 07:10Badania kliniczne leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa, będą prowadzone przynajmniej w pięciu ośrodkach w Polsce - przekazał prof. Jacek Kubica z CM UMK w Toruniu. Leki kardiologiczne mogłyby pomóc osobom we… Czytaj dalej »
Jak wygląda praca w szpitalu jednoimiennym? Opowiada pielęgniarka
2020-04-23, 14:35- Najgorszy jest lęk, który obezwładnia, a zwykły strach jest pożądany -mówi Małgorzata Kufel - pielęgniarka z jednoimiennego szpitala w Grudziądzu, w której leczenie są pacjenci z koronawirusem. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
2020-04-23, 10:41O kolejnych 9 osobach zakażonych koronawirusem poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wśród nich są 4 osoby z Torunia, 1 z Bydgoszczy i 4 z powiatu nakielskiego. 16 kolejnych osób wyzdrowiało. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590