W Kujawsko-Pomorskiem najwięcej osób w kraju leczonych jest osoczem
5 osób spośród chorych na COVID-19 w naszym regionie jest obecnie poddawane terapii osoczem pochodzącym od ozdrowieńców. 4 osoby są leczone w ten sposób w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu i jedna w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Nasz region jest obecnie liderem w Polsce, jeśli chodzi liczbę osób, u których zastosowano tę terapię - mówi Polskiemu Radiu PiK dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.
– To są dane z Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. One nie są nigdzie opublikowane. Z tych danych wynika, że przodujemy w terapii osoczem w Polsce – przekazał dr Paweł Rajewski.
Lekarz ostrożnie wypowiada się na temat efektów terapii osoczem.
– Pewne wymierne korzyści tej terapii już są, ale czekamy na dalsze efekty – dodał dr Paweł Rajewski.
Choć ozdrowieńców mamy w regionie ponad 230, osocze oddało dotąd 11 osób, a 13 przygotowuje się do oddania tego cennego leku - jedynego dostępnego w tej chwili, jeżeli chodzi o COVID-19. Dr Paweł Rajewski uspokaja, że pobranie osocza w żadnym razie nie zagraża dawcy. Jednocześnie nie każdy ozdrowieniec kwalifikuje się do oddania osocza.
Zobacz także
Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Pacjenci z koronawirusem w regionie. Ilu ich jest, gdzie się leczą, jak się czują?
2020-04-16, 14:12- 25 osób hospitalizowanych w kujawsko-pomorskich szpitalach z powodu COVID-19 jest w stanie ciężkim — poinformował w czwartek (16.04.) rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Nowoczesna dezynfekcja. Inowrocławska lecznica będzie odkażana...mgłą
2020-04-16, 11:17Do szpitala inowrocławskiego dotarło właśnie jedno z najbardziej nowoczesnych - i bardzo w tej chwili potrzebnych - urządzeń dezynfekujących pomieszczenia. Płyny odkażające docierają do czyszczonych powierzchni w postaci mgław… Czytaj dalej »
Kichanie czy pokasływanie przez maseczkę? Ogranicza zasięg patogenów!
2020-04-16, 11:15- Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ma związek z rządowym planem łagodzenia ograniczeń w gospodarce związanych z epidemią - mówił w porannej Rozmowie Dnia na naszej antenie dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób… Czytaj dalej »
Zastrzyk finansowy dla pracowników dps - ów. Tysiąc złotych premii razy trzy
2020-04-16, 09:20Czy domy pomocy społecznej w regionie są przygotowane na ewentualne pojawienie się koronawirusa? NFZ oraz samorząd województwa robią ruch wyprzedzający, aby najbardziej potrzebujący w razie kryzysu nie zostali bez opieki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590